Gotówka trzyma się mocno. Kongres Obsługi Gotówki 2018

Gotówka trzyma się mocno. Kongres Obsługi Gotówki 2018
Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP. Fot. Marzena Stokłosa, Copyright CPBiI
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czwarta edycja Kongresu Obsługi Gotówki zgromadziła liczne grono uczestników. Gotówka pozostaje najpopularniejszą metodą zapłaty i jest dominującym sposobem płatności Polaków z blisko 82-proc. udziałem w ogólnej liczbie płatności dokonywanych przez osoby fizyczne.

Dr #JacekBartkiewicz, członek zarządu @nbppl: na rynku obecnie jest 10 mln w 500 złotowych banknotach #KongresOG #gotówka #pieniądze #NBP #ZBP

Według statystyk Narodowego Banku Polskiego w ostatnich latach liczba banknotów i monet znajdujących się w obiegu wzrosła niemal dwukrotnie.

Uczestników IV Kongresu Obsługi Gotówki powitał Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

– Gotówka jest w coraz lepszej formie, pomimo wielu pomysłów i zabiegów marketingowych mających ją ograniczyć. Podczas spotkania poruszymy sprawy bezpieczeństwa, a także zastanowimy się, jak powinniśmy z nią postępować. Poznamy najbardziej aktualne zjawiska dotyczące obrotu gotówkowego – wyliczył Włodzimierz Kiciński.

Czytaj także: W czasach nasilających się cyberataków, gotówka w obiegu jest niezbędna >>>

Wzrost obiegu gotówki

Najnowsze dane dotyczące polskiego rynku gotówki przybliżył dr Jacek Bartkiewicz, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

– Na początku września mieliśmy w obiegu 210 mld 253 mln mld złotych gotówki. Ważne, że od 2008 roku ilość gotówki podwoiła się. W kwietniu tego roku po raz pierwszy przekroczyliśmy 200 mld, a w wakacje padł rekord. W obiegu mieliśmy 213 mld złotych gotówki. Zakładamy, że w tym
roku wzrost obiegu gotówki wyniesie około 9 proc. – zapowiedział Jacek Bartkiewicz.

Czytaj także: IV Kongres Obsługi Gotówki. Jak ograniczyć koszty obsługi gotówki przy zachowaniu bezpieczeństwa?

Podmiotami, które aktywnie uczestniczą w procesie obiegu gotówki w Polsce, są Narodowy Bank Polski, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, banki oraz firmy zajmujące się transportem, liczeniem i przechowywaniem gotówki.

Czytaj także: Jaka będzie przyszłość gotówki w Polsce?

Kongres Obsługi Gotówki jest otwartą platformą dyskusji pomiędzy głównymi uczestnikami rynku a dostawcami technologii, okazją do prezentacji oczekiwań poszczególnych uczestników rynku.