Górska Odyseja: Credit Agricole i EFL na ratunek zaśmieconym górom i lasom

Górska Odyseja: Credit Agricole i EFL na ratunek zaśmieconym górom i lasom
Źródło: CA, EFL
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
23 stycznia w Ustrzykach Górnych rozpocznie się #GórskaOdyseja - 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Akcji towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój – połączony będzie ze sprzątaniem szlaków i edukowaniem turystów.

„Górska Odyseja” ma na celu uświadomienie, jak bardzo potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka

Trasa podzielona jest na 10 etapów. W wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo ok. 70 km.

Nie tylko marsz, także sprzątanie szlaków

Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawianych w górach przez turystów. Od wiosny do jesieni planowane też są akcje sprzątania szlaków. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.

Wszystkim etapom wędrówki będą towarzyszyć ekologiczne webinary i prelekcje dla lokalnych społeczności oraz dzieci w szkołach.

23 stycznia to Dzień bez opakowań foliowych

Rzecznik banku Credit Agricole, Przemysław Przybylski zwraca uwagę, że dzień startu akcji został wybrany nieprzypadkowo. 23 stycznia przypada bowiem Dzień bez opakowań foliowych.

– Chcemy wykorzystać ten dzień, a także całą naszą akcję jako pretekst do zwrócenia uwagi na to, że śmieci w lesie, czy w górach są problemem, który dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się poczuć za to odpowiedzialni.

„Górska Odyseja” ma na celu uświadomienie, jak bardzo potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić, segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników po zejściu z gór ‒ przekonuje Przybylski.

Czytaj także: Czy w 2021 roku zielona gospodarka w Polsce zacznie się rozpędzać?

Plenerowa wystawa „Górska Odyseja”

Marszowi towarzyszyć będzie plenerowa wystawa „Górska Odyseja”. Można na niej zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji #BałtyckaOdyseja.

Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku.

Wystawę będzie można oglądać m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Katowicach, Zabrzu.

‒ Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać.

Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Czytaj także: Raport EFL: w praktyce 83 proc. firm podchodzi do zielonych inwestycji z rezerwą, w teorii niemal wszystkie je doceniają

EFL: 30 tys. drzew posadzonych z okazji 30-lecia

Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz z EFL, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia i z tej okazji posadzi 30 tys. drzew na Warmii. 

Patronat nad akcją objął dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

‒ Śmieci w lasach to nie tylko przykry widok, ale też realne zagrożenie dla przyrody. Jedna plastikowa butelka może stać się pułapką dla  setek owadów.

Na uprzątanie takich drobnych przedmiotów, ale też gabarytów, odpadów po remontach, niebezpiecznych substancji czy zepsutej żywności wydajemy corocznie około 20 mln zł, wywożąc z lasów górę śmieci, która wypełniłaby blisko 1000 wagonów kolejowych.

Dlatego każda akcja zwracająca uwagę na groźny problem odpadów w środowisku, zwłaszcza plastikowych, oraz na potrzebę powrotu do naturalnych materiałów i zdrowego życia, jest krokiem  w dobrą stronę.

Uczestnicy „Górskiej Odysei” zrobią 700 km takich kroków. Będziemy ich wspierać na trasie! – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Na uprzątanie wydajemy corocznie około 20 mln zł, wywożąc z lasów górę śmieci, która wypełniłaby blisko 1000 wagonów kolejowych

‒ Górska Odyseja to wspaniała ekologiczna inicjatywa, która wpisuje się ideę i działania Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Zwraca uwagę na zagrożenia dla środowiska górskiego związane z zaśmieceniem szlaków przez porzucone śmieci.

Niezwykle ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie świadomych nawyków turystycznych. Wszystko po to byśmy nadal za kilka, kilkanaście lat mogli cieszyć się naszymi pięknymi, polskimi górami – mówi Stanisław Janowski, prezes stowarzyszenia Program Czysta Polska.   

Plan 1. styczniowego etapu

Plan na pierwszy, styczniowy etap Górskiej Odysei wygląda następująco:

23 stycznia/sobota: start godz. 9.00 na „Parkingu przy szlaku na Połoninę Caryńską” (Ustrzyki Górne). Uczestnicy marszu przejdą czerwonym szlakiem przez Połoninę Caryńską do Brzegów. Czas przejścia tego odcinka: 3h 30 min (9 km). Z Brzegów dalej szlakiem czerwonym przez Połoninę Wetlińską do Smerka. Czas przejścia 6 h (15,5 km).

24 stycznia/niedziela: Smerek ‒ Cisna ‒ Bacówka pod Honem (szlak czerwony przez szczyt Fereczata) – czas 6h (18 km).

25 stycznia/poniedziałek: Bacówka pod Honem ‒ Komańcza (szlak czerwony, żółty, czerwony). Czas przejścia 10 h (30 km). To będzie bardzo długi odcinek, brak możliwości zejścia i noclegu po drodze. Uwaga! Trasa i czas przejścia mogą ulec zmianie w ostatnim momencie i w trakcie wyprawy ze względu na pogodę i różne sytuacje nadzwyczajne.

Czytaj także: Zielona oferta polskich banków

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A., Europejski Fundusz Leasingowy / EFL