Goldman Sachs prognozuje brak zmian stóp procentowych w Polsce w 2023 roku

Goldman Sachs prognozuje brak zmian stóp procentowych w Polsce w 2023 roku
Fot. stock.adobe.com/Casimiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Analitycy Goldman Sach zrewidowali prognozę ścieżki stóp procentowych w Polsce i obecnie spodziewają się ich stabilizacji w 2023 r., a w 2024 r. obniżek stopy referencyjnej do 5,25 proc. na koniec roku. Poprzednio ekonomiści banku spodziewali się podwyżki stopy terminowej w Polsce do 8 proc.

„Utrzymuje się znaczące ryzyko dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce, Czechach i w Rumunii, ponieważ wyraźnie widać uporczywość dynamiki inflacji bazowej.

Jednakże biorąc pod uwagę, że NBP, CNB i NBR sygnalizują preferencję do utrzymania stóp proc. blisko obecnych poziomów, rewidujemy naszą prognozę dodatkowych podwyżek stóp w tych krajach (poprzednio prognozowaliśmy stopę terminową we wszystkich trzech gospodarkach na poziomie 8 proc.)” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Polska gospodarka musi być jak hydra

Analitycy nie oczekują obniżek stóp procentowych w regionie CEE

„Ceną niższej stopy docelowej jest konieczność utrzymania jej na tym poziomie przez dłuższy czas. Rynki obecnie wyceniają znaczące poluzowanie w regionie CEE do końca 2023/początku 2024 roku: o 100 pb. w Polsce, o 160 pb. w Czechach, o 900 pb. na Węgrzech i o 60 pb. w Rumunii.

Naszym zdaniem sprowadzenie oczekiwań inflacyjnych oraz dynamiki płac z powrotem do poziomów zbieżnych z celem wymagać będzie utrzymania ciaśniejszej polityki przez dłuższy czas niż wskazują obecne wyceny rynkowe. Nie oczekujemy więc, by NBP, CNB i NBR obniżyły stopy procentowe w bieżącym roku” – dodano.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: warto pomyśleć o emisji obligacji oszczędnościowych NBP

Prognoza dla Polski

RPP od października 2022 r. utrzymuje stopy na poziomie 6,75 proc., po wcześniejszych 11 z rzędu podwyżkach do września 2022 r.

Według prognoz Goldman Sachs RPP obniży stopy procentowe w 2024 r. łącznie o 150 pb. do 5,25 na koniec tego okresu.

Ekonomiści banku spodziewają się wzrostu PKB Polski w 2023 r. o 0,9 proc. i 4,7 proc. w 2024 r., przy inflacji w bieżącym roku średniorocznie na poziomie 12,1 proc. i 5,5 proc. w przyszłym.

Czytaj także: Inflacja konsumencka i bazowa dwa razy wyższa w Polsce niż w strefie euro

Źródło: PAP BIZNES