Goldman Sachs prognozuje brak zmian stóp procentowych w Polsce w 2023 roku
„Utrzymuje się znaczące ryzyko dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce, Czechach i w Rumunii, ponieważ wyraźnie widać uporczywość dynamiki inflacji bazowej.
Jednakże biorąc pod uwagę, że NBP, CNB i NBR sygnalizują preferencję do utrzymania stóp proc. blisko obecnych poziomów, rewidujemy naszą prognozę dodatkowych podwyżek stóp w tych krajach (poprzednio prognozowaliśmy stopę terminową we wszystkich trzech gospodarkach na poziomie 8 proc.)” – napisano w raporcie.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Polska gospodarka musi być jak hydra
Analitycy nie oczekują obniżek stóp procentowych w regionie CEE
„Ceną niższej stopy docelowej jest konieczność utrzymania jej na tym poziomie przez dłuższy czas. Rynki obecnie wyceniają znaczące poluzowanie w regionie CEE do końca 2023/początku 2024 roku: o 100 pb. w Polsce, o 160 pb. w Czechach, o 900 pb. na Węgrzech i o 60 pb. w Rumunii.
Naszym zdaniem sprowadzenie oczekiwań inflacyjnych oraz dynamiki płac z powrotem do poziomów zbieżnych z celem wymagać będzie utrzymania ciaśniejszej polityki przez dłuższy czas niż wskazują obecne wyceny rynkowe. Nie oczekujemy więc, by NBP, CNB i NBR obniżyły stopy procentowe w bieżącym roku” – dodano.
Czytaj także: Ludwik Kotecki: warto pomyśleć o emisji obligacji oszczędnościowych NBP
Prognoza dla Polski
RPP od października 2022 r. utrzymuje stopy na poziomie 6,75 proc., po wcześniejszych 11 z rzędu podwyżkach do września 2022 r.
Według prognoz Goldman Sachs RPP obniży stopy procentowe w 2024 r. łącznie o 150 pb. do 5,25 na koniec tego okresu.
Ekonomiści banku spodziewają się wzrostu PKB Polski w 2023 r. o 0,9 proc. i 4,7 proc. w 2024 r., przy inflacji w bieżącym roku średniorocznie na poziomie 12,1 proc. i 5,5 proc. w przyszłym.
Czytaj także: Inflacja konsumencka i bazowa dwa razy wyższa w Polsce niż w strefie euro