Fundusze inwestycyjne pozyskały 2,4 mld zł w czerwcu

Fundusze inwestycyjne pozyskały 2,4 mld zł w czerwcu
Fot. stock.adobe.com/ysuel
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych było dodatnie w czerwcu i wyniosło 2,4 mld zł, podały Analizy.pl.
Saldo wpłat i wypłat w funduszach inwestycyjnych było dodatnie w czerwcu i wyniosło 2,4 mld zł, podały @analizy_pl #FunduszeInwestycyjne #TFI

„Po dwóch miesiącach dominacji funduszy akcyjnych, w czerwcu najwięcej kapitału pozyskały fundusze dłużne. To one cieszyły się największą popularnością przez ostatnie lata, ale w kryzysowym marcu miały także największe odpływy. W czerwcu klienci wpłacili do nich 1,9 mld zł. Nowe środki trafiły zarówno do funduszy obligacji skarbowych jak i o uniwersalnej strategii. W czerwcu liderami zestawienia sprzedaży były trzy fundusze NN Investment Partners TFI – NN Krótkoterminowych Obligacji, NN Obligacji oraz NN (L) Krótkoterminowych Obligacji Plus. W sumie zebrały pół miliarda nowych środków” – czytamy w komunikacie.

Powodzeniem cieszyły się fundusze papierów korporacyjnych

Powodzeniem cieszyły się także fundusze papierów korporacyjnych, do których klienci wpłacili około 160 mln zł netto (po tym, jak w trzy poprzednie miesiące wypłacili z nich ponad 1,5 mld zł). Po kilku miliardach złotych odpływów, aktywa „mozolnie” odbudowują dwa fundusze obligacji korporacyjnych Santandera – Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych oraz Santander Obligacji Korporacyjnych (w sumie pozyskały 170 mln zł netto), podano także.

Dodatnie saldo sprzedaży w funduszach akcji

„W czerwcu utrzymało się dodatnie saldo sprzedaży w funduszach akcji, choć skala napływu była niższa niż w dwóch poprzednich miesiącach. Podczas gdy w kwietniu i maju klienci wpłacali do nich po ok. 0,5 mld zł, w czerwcu było to jedynie 130 mln zł. Dodatni bilans sprzedaży osiągnęły jedynie fundusze akcji zagranicznych (głównie z technologią w nazwie). W przypadku funduszy akcji polskich saldo było zbliżone do zera, przy czym za słaby wynik odpowiada w pewnym stopniu jeden fundusz dedykowany, z którego odpłynęło ponad 100 mln zł. Wśród funduszy akcji polskich dodatni bilans sprzedaży osiągnęły fundusze indeksowe (lev i short) oraz te skupione na inwestycjach w małe i średnie spółki. Klienci wpłacili do funduszy akcji MiŚ ponad 50 mln zł netto” – czytamy także.

Przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały także fundusze mieszane

Trzeci miesiąc z rzędu przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały także fundusze mieszane, które pozyskały łącznie prawie +0,4 mld zł. Regularnie nowymi środkami zasilane są także fundusze PPK, które w czerwcu pozyskały prawie 130 mln zł.

Czytaj także: Fundusze inwestycyjne: niemal wszystkie kategorie zakończyły czerwiec na plusie >>>

„Osiem TFI zakończyło czerwiec z bilansem sprzedaży przekraczającym 100 mln zł. Liderem sprzedaży zostało NN Investment Partners TFI, które pozyskało 558 mln zł nowego kapitału. Jest to jedno z nielicznych towarzystw, które 'odzyskało’ wypłacony w marcu kapitał. W sumie od początku roku TFI pozyskało już prawie 0,9 mld zł. Czerwiec był bardzo udany także dla bankowych TFI: Pekao TFI oraz Santander TFI, które pozyskały po ponad 0,4 mld zł (ale licząc od początku roku są mocno pod kreską, po znacznie ponad -3 mld zł)” – czytamy dalej.

Bilans sprzedaży za całe I półrocze zamknął się w kwocie -17,6 mld zł. W tym okresie, podobnie jak w samym czerwcu, najwięcej środków pozyskało NN Investment Partners TFI (+0,9 mld zł).

Źródło: ISBnews