Fundusze inwestujące w rynek najmu instytucjonalnego nie odbierają mieszkań przeciętnym Polakom
Obecne wzrosty cen mieszkań na rynku wynikają przede wszystkim z powodu nierównowagi między silnym popytem, a niedostatkiem podaży.
Udział PRS w całym zasobie najmu w Polsce wynosi około pół procent
Wynika to z braku dostępności gruntów na rynku, wzrostem kosztów materiałów budowlanych i wykonawstwa czy przedłużającymi się postępowaniami administracyjnymi.
Czytaj także: Duże mieszkania: najem tańszy od raty kredytowej
Rynek PRS a rynek najmu
‒ Transakcje z udziałem funduszy inwestycyjnych są głośne medialnie, ale stanowią tylko ułamek rynku. Od 2015 roku w sektorze PRS znajduje się jedynie ok. 7 tys. mieszkań, z czego 2 tys. posiada Rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem PFR.
Jednocześnie inwestorzy indywidualni zakupili w tym okresie około 100 ‒ 120 tys. mieszkań, przy ogólnej sprzedaży deweloperskiej w sześciu największych miastach na poziomie ok. 410‒ 420 tys. mieszkań. Udział PRS w całym zasobie najmu w Polsce wynosi około pół procent, a w Warszawie udział funduszy PRS w całkowitych zasobach mieszkaniowych to 2,5 promili.
Fundusze inwestycyjne nie wykupują mieszkań znajdujących się w bieżącej ofercie deweloperów i nie konkurują z osobami fizycznymi na rynku nieruchomości
Przyjmując, że w Warszawie sprzedaje się średnio 20 tys. mieszkań, to gdyby co dziesiąte mieszkanie zostało sprzedane funduszowi (co samo w sobie jest nierealistyczne), to po 50 latach fundusze posiadałyby jedynie 5% zasobu mieszkaniowego w Warszawy, który by wzrósł do 2 mln mieszkań – komentuje Sebastian Juszczak, prawnik w PZFD.
Czytaj także: Drogie i przeludnione, mieszkania w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej
Zwiększanie dostępności mieszkań
Fundusze inwestycyjne nie wykupują mieszkań znajdujących się w bieżącej ofercie deweloperów i nie konkurują z osobami fizycznymi na rynku nieruchomości. Kontrakty dotyczą inwestycji, które są w budowie lub są jedynie zaplanowane, ale niewprowadzonych jeszcze do sprzedaży.
W dłuższej perspektywie udział inwestorów instytucjonalnych w rynku wpływa na ustabilizowanie cen najmu
‒ Mieszkania nabywane przez fundusze nie stoją puste, a są wynajmowane. Rynek najmu instytucjonalnego stanowi alternatywę dla osób, które nie chcą lub nie mogą sfinansować mieszkania na własność. Większa liczba mieszkań w projektach PRS to zwiększenie dostępności mieszkań w Polsce.
Projekty PRS cechuje świetna lokalizacja, nowoczesność, bardzo dobry standard i bogata oferta kulturalna w ramach części wspólnych – dodaje Sebastian Juszczak, prawnik w PZFD.
Raport PZDF o rynku PRS: tutaj
W dłuższej perspektywie udział inwestorów instytucjonalnych w rynku wpływa na ustabilizowanie cen najmu, skoro inwestorzy instytucjonalni budują swój portfel antycyklicznie mając na uwadze wieloletnią perspektywę.
Czytaj także: CBRE: najem mieszkań w dużych miastach podrożał o średnio 2 – 3 proc. w I poł. 2021 r.