Fundusze Europejskie – jak szukać, żeby znależć?: Złapać krółiczka

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.05.foto.63.a.200xW latach 2007-2013 trafi do Polski 114 mld euro (średniorocznie 65 mld zł), największa w historii ilość funduszy strukturalnych pozyskanych przez jeden kraj Unii Europejskiej.

Rekordziści zgłaszają do Urzędów Marszałkowskich 10-15 wniosków o dotację, jednak z reguły nie przynosi to im spodziewanego efektu. Eksperci ostrzegają: należy myśleć nie tylko o technologii projektu, ale też o sprawozdawaniu z jego realizacji i końcowym rozliczeniu. Warto zastanowić się, czy nasz wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne i merytoryczne i nie był pisany… na kolanie. Nie ma niestety darmowych obiadków. Po podpisaniu umowy można renegocjować niektóre zapisy dotyczące kar i harmonogramu, ale nie zakres merytoryczno-finansowy projektu. Jeśli korekta w zakresie meritum nie przekracza 5 proc., możemy ją aneksować po rozmowach z komisją oceniającą, gdy jednak nasze optymistyczne deklaracje rozmijają się z analizą wskaźników, wniosek wróci na początek kolejki i będzie musiał być ponownie wprowadzony do systemu.

Projekt, nie iluzje!

Jakie wymogi są stawiane przed unijnym projektem? Po pierwsze – musi on służyć osiągnięciu celu określonego w danym programie pomocowym. Po drugie – winien wyróżniać się czymś szczególnym, nie może być tworzony z automatu jak bułeczki w piekarni. Komisja Europejska nie czyni żadnej tajemnicy z tego, że corocznie po stronie przychodów Wspólnoty występują ogromne środki ze zwrotów źle wykorzystanych dotacji. Sprawność systemu pomocowego w starych krajach unijnych, które od dawna działają w tym systemie, wynosi 90-95 proc., żaden z nich nie osiągnął wskaźnika 100 proc.

PŁATNOŚCI OBSZAROWE

17 maja upływa podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych (płatności bezpośrednie, płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowe) za 2010 r. Do 14 kwietnia br. w biurach powiatowych ARiMR złożono 225 tys. takich wniosków. Ocenia się, że o płatności obszarowe ubiega się ok. 1,4 mln rolników, najwięcej w województwach: mazowieckim – ponad 31,5 tys., lubelskim – blisko 27, tys. i małopolskim – ponad 25 tys. ARiMR przyjmuje wnioski o płatności obszarowe od 15 marca, przy ich wprowadzaniu do „systemu” pracowało blisko 2 tys. pracowników.

System wsparcia w ramach funduszy strukturalnych został w Unii Europejskiej ustanowiony przed wielu laty i wspiera wyłącznie takie projekty, które wynikają z zapisów odpowiednich dokumentów, w tym programów operacyjnych. Cykl sporządzania wniosku zawsze musi zacząć się od zidentyfikowania problemu i sformułowania sposobu jego rozwiązania. Istnieje żelazna reguła: nie ma problemu – nie ma projektu. Następnie oczekiwane jest stworzenie montażu finansowego. Podlega on dokładnej weryfikacji, a urzędnik może, w przypadku nawet drobnych zmian, zażądać poprawienia i uwiarygodnienia biznesplanu.

Wsparcie europejskie jest nastawione na rozwój regionalny. Projekt aplikujący o dotację z funduszy strukturalnych musi uwzględniać kontekst prorozwojowy dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska naturalnego. Nie każde przedsięwzięcie, choćby szlachetne, spełnia to kryterium, a intencje się nie liczą.

Jak dogonić króliczka?

Projekt europejski winien mieć sprecyzowany cel. Czasami mówimy, że w grze chodzi o gonienie króliczka, a nie jego złapanie, jednak w tym przypadku z pewnością chodzi o złapanie króliczka. Lepiej wybrać sobie do gonitwy bardziej kulawego niż tego, który szybko ucieka. Chodzi wszak o to, aby po stronie produktów zapisać: złapanych królików – sztuk: jedna, po stronie rezultatów – pasztet z królika, a oddziaływań – poczucie sytości rodziny. Jeżeli zapiszemy, że chcemy łapać króliczka, ale go nie dogonimy, rezultatem stanie się pogoń za króliczkiem i co najwyżej nasze potłuczone nogi na kamieniach.

INWESTYCJE SOŁTYSA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że fundusz sołecki może być wykorzystany jako wkład własny podczas ubiegania się ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI