Fundusz H&F ma zgodę UOKiK na przejęcie Centrum Rozliczeń Polskie ePłatności

Fundusz H&F ma zgodę UOKiK na przejęcie Centrum Rozliczeń Polskie ePłatności
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez fundusz H&F z Kajmanów Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, podał Urząd. Transakcja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa, porządku ani zdrowia publicznego. To pierwsza decyzja UOKiK z zakresu kontroli inwestycji, czyli nowych uprawnień Urzędu do ochrony spółek o strategicznym znaczeniu.
.@UOKiKgovPL wyraził zgodę na przejęcie przez fundusz H&F z Kajmanów Centrum Rozliczeń Elektronicznych #PolskieePłatności #UOKiK

H&F Corporate Investors VIII kontroluje spółki portfelowe prowadzące działalność w sektorach usług internetowych, specjalistycznego oprogramowania dla biznesu, usług medialnych i finansowych. Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności zajmuje się m.in. przetwarzaniem transakcji bezgotówkowych w terminalach płatniczych oraz ich sprzedażą i wynajmem, podano.

Prezes UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do transakcji

Po przeprowadzeniu postępowania prezes UOKiK nie zgłosił zastrzeżeń do transakcji. Analiza Urzędu pokazała, że przejęcie nie stwarza zagrożenia w zakresie dostępu do szczególnych technologii lub oprogramowania, podkreślono.

„Przepisy dotyczące kontroli inwestycji mają chronić najważniejsze polskie spółki przed przejęciami, jednocześnie nie mogą one blokować ważnych dla kraju inwestycji zagranicznych. Dlatego większość spraw będzie kończyła się szybko. Tak właśnie było w przypadku naszej pierwszej decyzji. Przeprowadzone postępowania wykazało, że transakcja nie będzie miała negatywnego skutku dla interesów państwa” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Polskie ePłatności przejęły dostawcę terminali i usług płatniczych TopCard >>>

Część rządowej tarczy antykryzysowej 4.0

Prawo dotyczące kontroli inwestycji to część rządowej tarczy antykryzysowej 4.0. Przyjęcie tych przepisów wynika z sytuacji związanej z pandemią COVID-19 i ryzykiem przejęcia polskich spółek ważnych dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego przez podmioty spoza UE, EOG i OECD. To rozwiązanie wzorowane na przepisach przyjętych niedawno w Niemczech oraz istniejących w innych krajach (np. Francji czy Włoszech).

Źródło: ISBnews