Forum Bankowe 2024: prezes BIK optymistycznie o szansach rozwoju sektora bankowego

Forum Bankowe 2024: prezes BIK optymistycznie o szansach rozwoju sektora bankowego
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Przed nami Forum Bankowe 2024, coroczne wydarzenie, ważne miejsce wymiany poglądów i doświadczeń branży finansowej. Będę miał przyjemność przedstawić zjawiska na rynku kredytowym, naświetlić wyzwania i możliwości, które moim zdaniem wpływają na sytuację i perspektywy sektora bankowego w naszym kraju – powiedział portalowi BANK.pl dr Mariusz Cholewa, prezes zarządu BIK.

Polski sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce. Przy sprzyjających uwarunkowaniach prawnych może stymulować pozytywny wzrost gospodarczy. Jednak nie brakuje również wyzwań, które wpływają na jego funkcjonowanie.

Kredyty mieszkaniowe są napędzane głównie przez programy wsparcia. W styczniu 2024 roku wartość udzielonych kredytów hipotecznych przekroczyła 10 mld zł, to historyczny rekord. Opowiem, jak dziś wygląda rynek kredytów mieszkaniowych oraz kto z nich korzysta i w jaki sposób.

Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty gotówkowe. Jednak w większości są to konsolidacje lub finansowanie większych wydatków. Takie wnioski płyną z danych BIK za ostatnie 12 miesięcy. Przedstawię Państwu również wyniki analiz jakości kredytów konsumpcyjnych.

Czytaj także: Forum Bankowe: banki wobec poprawiającej się koniunktury i spodziewanych zmian w polityce gospodarczej kraju

Coraz szerszą popularność zyskuje metoda płatności za zakupy w formule odroczonych płatności. To wygodna opcja, jednak, czy konsumenci w pełni panują nad ilością i terminową spłata transakcji? Czy powinna niepokoić jakość obsługi tych zobowiązań, a może przeciwnie?

Istotnym wyzwaniem kształtującym koniunkturę na rynku jest finansowanie inwestycji. W 2023 roku sprzedaż kredytów inwestycyjnych była najniższa od 7 lat.

Czy to oznacza, że przedsiębiorstwa mają trudności w pozyskiwaniu środków na rozwój i modernizację? A może w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej wolą oszczędzać lub redukować koszty?

Czytaj także: Forum Bankowe 2024. Łączenie sił i kompetencji warunkiem skuteczniejszego budowania przewag konkurencyjnych

Portfel kredytów i płatności odroczone to tylko wybrane aspekty obecnej sytuacji na rynku kredytowym. Sektor bankowy musi radzić sobie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym. Inflacja, zmiany stóp procentowych i globalne trendy mają wpływ na jego stabilność.

Mimo trudności z perspektywy BIK optymistycznie oceniam szanse dalszego rozwoju, szczególnie w kontekście szans jakie niesie przyszłość.

W moim wystąpieniu chciałbym podzielić się z Państwem moimi spostrzeżeniami i analizami na temat tych kwestii. Zapraszam również na panel dyskusyjny , który odbędzie się po mojej prezentacji. Liczę na ciekawe i owocne debaty podczas tegorocznego Forum Bankowego.

Źródło: BANK.pl