Forum Bankowe 2020. Perspektywy i wyzwania polskiego sektora bankowego na trzecią dekadę XXI wieku

Forum Bankowe 2020. Perspektywy i wyzwania polskiego sektora bankowego na trzecią dekadę XXI wieku
fot. Związek Banków Polskich
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
12 marca 2020 r. odbędzie się XXVI edycja Forum Bankowego, największej i najważniejszej konferencji organizowanej przez Związek Banków Polskich. Tradycyjnie jest to spotkanie w gronie przedstawicieli banków, polityków, regulatorów i nadzorców, poświęcone omówieniu bieżących i perspektywicznych uwarunkowań działalności instytucji finansowych w naszym kraju.

#ForumBankowe2020: Celowe jest spojrzenie w przyszłość z dłuższej perspektywy pod kątem możliwych wyzwań, kondycji samego sektora bankowego, jak i możliwości sprostania zadaniu finansowania rozwoju naszego kraju #ZBP #SektorFinansowy #NoweTechnologie #OpenBanking

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem Wyzwania regulacyjne i technologiczne polskiego sektora bankowego na trzecią dekadę XXI wieku.

Podczas nadchodzących obrad organizatorzy pragną położyć nacisk na konieczność stworzenia odpowiednich warunków regulacyjnych tak, aby zapewnić w najbliższych latach dalszy, bezpieczny i stabilny rozwój banków w Polsce.

Konieczne zmiany regulacyjne

Na dokonania takich zmian nadchodzi najwyższy czas, gdyż na horyzoncie rysują się poważne ryzyka, których nie można ignorować. Są to m.in. spodziewane spowolnienie tempa wzrostu ekonomicznego, rosnąca inflacja, szybki postęp technologiczny, zmiany dokonywane w unijnych i globalnych wymogach regulacyjnych dotyczących sektora finansowego, czy niestabilność globalnego ładu gospodarczego.

Pięć sesji tematycznych Forum Bankowego

Celowe zatem jest spojrzenie w przyszłość z dłuższej perspektywy pod kątem możliwych wyzwań, kondycji samego sektora bankowego, jak i możliwości sprostania zadaniu finansowania rozwoju naszego kraju.

Konferencja będzie podzielona na 5 sesji tematycznych:

  • Nowe wyzwania regulacyjne, w tym ostrożnościowe, w dobie silnych obciążeń finansowych banków, ograniczonej możliwości finansowania się na rynku kapitałowym, mniejszego potencjału banków finansowania gospodarki i wdrażania innowacji technologicznych;
  • Wyzwania biznesowe i budowania relacji z klientami po wyrokach TSUE, Sądu Najwyższego oraz ogłoszeniu nowej Rekomendacji S przez KNF;
  • Sustainable finance: wyzwania dla banków;
  • Open banking: doświadczenia i wyzwania w dobie rewolucji technologicznej;
  • Nowe możliwości w systemach płatniczych: praktyczne wykorzystanie rozwiązań chmury obliczeniowej.

Goście i patroni Forum Bankowego 2020

W tym roku swój udział w Forum Bankowym potwierdzili już Minister Finansów Tadeusz Kościński, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski, a także Prezesi i Członkowie Zarządów banków, w tym największych banków komercyjnych oraz  firm współpracujących z sektorem.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że wydarzeniu patronują takie instytucje, jak m.in. EY, Biuro Informacji Kredytowej S.A., Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Fundacja Polska Bezgotówkowa, KIR, KDPW czy Oracle.

Uczestnicy Forum Bankowego 2020

Forum Bankowe jest dużym wydarzeniem w sektorze bankowym. Warto zwrócić uwagę, że w ubiegłym roku w samej konferencji wzięło udział 520 uczestników, w tym 355 z banków komercyjnych i spółdzielczych.

Tegoroczna rejestracja na to wydarzenie już jest otwarta, a ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie https://konferencje.alebank.pl/konferencje/forum-bankowe-2020/

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z relacją z Forum Bankowego 2019: https://zbp.pl/aktualnosci/Archiwalne-wydarzenia/forum-bankowe-2019.

Katarzyna Pawlik

Doradca Zarządu,

Zespół Ekonomiczno-Regulacyjny,

Związek Banków Polskich

Źródło: aleBank.pl