FLBS 2024: wzrost liczby udziałowców kluczem do rozwoju lokalnych banków spółdzielczych

FLBS 2024: wzrost liczby udziałowców kluczem do rozwoju lokalnych banków spółdzielczych
Źródło: BANK.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Lokalny sektor finansowy doświadcza wielu wyzwań, a jednym z poważniejszych jest sukcesywnie zmniejszająca się liczba udziałowców. W tym kontekście niezwykle cenne mogą się okazać doświadczenia tych banków spółdzielczych, które dzięki podjęciu aktywnych działań nie tylko wyhamowały trend spadkowy, ale doprowadziły wręcz do wzrostu liczby członków, aktywizując również przedstawicieli młodszych generacji. Swoimi doświadczeniami - jak zapisać ten cel w strategii lokalnej instytucji finansowej i konsekwentnie dążyć do jego realizacji - podzieli się podczas tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych (FLBS) Beata Hamkało, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jaworze.

W ramach tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych po raz kolejny zostałam zaproszona do udziału w debacie poświęconej współpracy banków z udziałowcami i sposobom ich pozyskiwania, która będzie toczyła się w sesji dziewiątej FLBS.

Zagadnienie to wywołuje ożywioną dyskusję w sektorze spółdzielczym. Spotykam się ze stanowiskami, w myśl których nie warto przywiązywać zbytniej wagi do przyrostu nowych członków.

Mój Bank w ostatnich dwóch latach dynamicznie zwiększył ilość udziałowców, gdyż zależało mi właśnie na wzroście ich liczebności, a nie na szybkim przyroście funduszu udziałowego.

Jednocześnie cały czas pracujemy z zarządem nad ich aktywizacją. Jest to realizacja strategii rozwoju Banku, zapowiadanej przeze mnie już w 2019 roku.

Analizując bazę udziałowców stwierdziłam, że większość z nich jest w wieku około 60 lat lub więcej, stanowią oni aż 76% całej bazy członkowskiej.

W latach 2019 – 2021 na posiedzeniach zarządu rozpatrywane były jedynie deklaracje wycofania udziałów. Uznałam, że są to sygnały do pilnego rozpoczęcia działań, które zachęcą lokalną społeczność, w tym młodych ludzi, do zasilenia szeregów członków Banku Spółdzielczego w Jaworze.

Zadałam też sobie pytania – jaka struktura udziałowców będzie generowała większe ryzyko dla banku: więcej członków z mniejszą wartością udziałów, czy mniejsza ich liczba, ale przy zdecydowanie wyższej wartości posiadanych udziałów? Czy terytorialne umiejscowienie banku spółdzielczego powinno mieć wpływ na podejście do tego tematu? Czy możemy sobie pozwolić na postrzeganie członkostwa w naszym Banku jako elitarnego wyróżnienia niedostępnego dla wszystkich?

W trakcie debaty w dniu 18 września 2024 roku podzielę się z Państwem spostrzeżeniami, dlaczego uznaję temat poszerzania bazy członkowskiej za istotny dla Banku Spółdzielczego w Jaworze.

Porozmawiamy o tym, w jaki sposób to robimy i dlaczego uważam za ważne funkcjonowanie banku w duchu spółdzielczym.

 Zapraszam serdecznie i do zobaczenia!

Beata Hamkało,

prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Jaworze.

Źródło: BANK.pl