FLBS 2019. Bankowość spółdzielcza na rynku usług bankowych
Tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej zaprezentowanych przez dr. Mariusza Cholewę – prezesa zarządu BIK, na Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2019.
Banki nie pytają o klientów
Tyle, że nie wszyscy klienci są lojalni ‒ i zaciągają zobowiązania w innych bankach. Dowodzi tego liczba zapytań ze strony banków komercyjnych pobierających informacje o klientach banków spółdzielczych, podczas gdy te ostatnie nie korzystają wystarczająco często z narzędzi oferowanych przez BIK.
‒ W przypadku znacznych kwot i wydłużenia okresu kredytowania rośnie ekspozycja na ryzyko. Potencjał nowego biznesu wynikający z wydłużenia kredytu nie jest zalecaną drogą, jeśli uwzględnić profil scoringowy klienta. Trudno bowiem wyrokować, co się wydarzy w kolejnych dwunastu miesiącach ‒ wyjaśnia dr Mariusz Cholewa.
Zmiksowane finansowanie
Co do ryzyka portfelowego sytuacja w zakresie jakości jest lepsza niż w bankach komercyjnych, a szkodowość portfela rolników to 2,9%, co daje spory margines.
Finansowanie prywatne i biznesowe jest w 2/3 zmiksowane w przypadku mikroprzedsiębiorców. Wpływa to na jakość portfela, co obrazują raporty powiązań.
‒ Rzecz w tym, by pełniej korzystać z tego narzędzia. SGB Leasing i CRUZ korzystające z platformy antyfraudowej BIK zabezpieczyły łącznie 114 mln, co gwarantuje szybki zwrot poniesionych z tego tytułu nakładów ‒ przypomina dr Mariusz Cholewa.
Czytaj także: FLBS. Aplikacja BS API to nowa epoka w digitalizacji banków spółdzielczych