Firmy transportowe spowolnienie gospodarcze mają już za sobą

Firmy transportowe spowolnienie gospodarcze mają już za sobą
Fot. stock.adobe.com / Ilya
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy transportowe ze sporym optymizmem patrzą na końcówkę tego roku. Branżowy subindeks Barometru EFL dla transportu na IV kwartał br. wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. Jest to nie tylko najwyższy wynik wśród wszystkich badanych branż (ex aequo z budownictwem), ale najwyższy odczyt tego sektora od ponad 2 lat (w III kwartale 2021 wyniósł 54,5 pkt.). Firmy transportowe najmniej wśród wszystkich badanych obawiają się mniejszych przychodów oraz słabszej kondycji finansowej w ostatnich miesiącach roku. Mniej straszna niż dla pozostałych jest też inflacja. 29 proc. przedsiębiorstw transportowych obawia się jej negatywnego wpływu na prowadzoną działalność, o 19 p.p. mniej niż kwartał wcześniej, czytamy w informacji prasowej Funduszu.

Subindeks Barometru EFL na IV kwartał br. dla branży transportowej wyniósł 52,7 pkt., o 3 pkt. więcej niż w III kwartale tego roku. Jest to najwyższa wartość wskaźnika nie tylko wśród sześciu badanych sektorów (ex aequo z budownictwem), ale od III kwartału 2021 roku – wówczas wartość subindeksu wyniosła 54,5 pkt.

Prezes zarządu EFL zwraca uwagę, że po raz pierwszy od dwóch lat wskaźnik branżowy dla transportu przekroczył próg OR.

– Poziom ograniczonego rozwoju mikro, małych i średnich firm w naszym badaniu wynosi co najmniej 50 pkt. Bardzo długo musieliśmy czekać na niego w tym segmencie, gdyż firmy transportowe osiągnęły go ostatni raz dokładnie dwa lata temu, w IV kwartale 2021 roku.

Radosław Woźniak

Obecny wynik jak i prognoza kondycji na kolejne miesiące to wyraźny sygnał, że przedstawiciele branży są w zdecydowanie lepszej sytuacji niż jeszcze kwartał wcześniej i widzą coraz większe szanse na rozwój w tym roku – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

W III kwartale br. 11 proc. firm transportowych planuje zwiększyć poziom inwestycji, podobny odsetek zapytanych przedsiębiorców liczy na większe zamówienia (13 proc.) i w związku z tym na lepszą płynność finansową (10 proc.). 13 proc. zapytanych zgłasza większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Warto jednak zwrócić uwagę na te mniej optymistyczne prognozy, które w porównaniu do pozostałych branż, pokazują, że transport wrzuca wyższy bieg. Tylko 5 proc. firm obawia się spadku sprzedaży, a 8 proc. gorszej płynności finansowej na koniec tego roku. To najniższe wyniki wśród wszystkich badanych branż. Dla porównania, w budownictwie mniejszych przychodów spodziewa się 9 proc., w handlu 24 proc., a w HoReCa 34 proc.

Czytaj także: Co druga firma boi się inflacji

Inflacja mniej straszna od wojny w Ukrainie

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes – firmy transportowe, podobnie jak pozostałe branże, zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. W IV kwartale tego roku na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 10 proc. zapytanych (-5 p.p. w ujęciu kwartalnym).

Więcej firm transportowych obawia się inflacji. 29% przedsiębiorstw transportowych boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jednak biorąc pod uwagę wcześniejszy kwartał, jak i wskazania pozostałych uczestników rynku, taki wynik wydaje się optymistyczny.

Trzy miesiące wcześniej aż 47,5 proc. przedsiębiorstw transportowych obawiało się negatywnego wpływu rosnących cen na swoją działalność. W HoReCa tak odpowiedziało aż 62 proc. zapytanych, w handlu – 51 proc., w przemyśle 41 proc., w budownictwie 38 proc., a w usługach 42 proc.

Główny odczyt Barometru EFL na IV kwartał 2023 roku wyniósł 50,4 pkt., o 2,3 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Czytaj także: EFL i ESA TRUCKS POLSKA z nową ofertą dla klientów

Barometr EFL dla branży transportowej na IV kwartał 2023:

•         Subindeks: 52,7 pkt. (+3 pkt. kw./kw.)

•         Inwestycje: 11 proc. planuje większe inwestycje, 80 proc. przedsiębiorców nie spodziewa się zmian w inwestycjach

•         Sprzedaż: 13 proc. prognozuje wzrost sprzedaży, 81 proc. przedsiębiorców prognozuje podobny poziom sprzedaży jak w III kwartale br.

•         Płynność finansowa: 80 proc. przedsiębiorców prognozuje podobny poziom płynności finansowej jak w III kwartale br.

•         Finansowanie zewnętrzne: 80 proc. przedsiębiorców prognozuje zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne na takim. samym poziomie jak w III kwartale br.

Barometr EFL dla branży transportowej na IV kwartał 2023
Źródło: EFL

Czytaj także: Na GPW powstaje platforma obsługująca usługi logistyczne i spedycyjne

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL