Faktoring zwolnił, bo gospodarka zwolniła

Faktoring zwolnił, bo gospodarka zwolniła
Fot. stock.adobe.com / Yurii Kibalnik
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) spadły o 2,3% do 450 mld zł w 2023 r., podał PZF. Członkowie PZF obsłużyli w tym czasie 26,3 tys. firm (o 6% więcej niż rok temu), które przedstawiły do wykupu 26,8 mln faktur (o 12% więcej niż przed rokiem).

„Rok 2023 przyniósł znaczne spowolnienie polskiej gospodarki. Zgodnie ze wstępnymi danymi, wzrost gospodarczy sięgnął zaledwie 0,2%, czyli najniższego tempa w tym stuleciu, z wyjątkiem recesji z 2020 r., wywołanej pandemią.

Najwyższych poziomów od wielu lat sięgnęła inflacja, przekraczając 18% w pierwszym kwartale 2023 r., zaś średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2023 r. wyniósł aż 11,4%.

Warto również przypomnieć o cyklu podwyżek stóp procentowych, który przełożył się na wysokie koszty funkcjonowania polskich przedsiębiorstw – zjawisko dotkliwe dla wszystkich korzystających z różnych form finansowania.

Wydaje się, że polska gospodarka wychodzi już z recesji, jednak poprawa następuje powoli. Niewątpliwie tempo zmian jest skorelowane z sytuacją na rynkach zagranicznych, w szczególności państw Unii Europejskiej, w tym u naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec, które od kilku kwartałów zmagają się z gospodarczymi trudnościami.

Zjawiska te mają silny wpływ na rynek faktoringowy, a szczególnie na faktoring międzynarodowy, który był głównym sprawcą nieznacznej ujemnej dynamiki obrotów całego sektora” – powiedział przewodniczący komitetu wykonawczego PZF Konrad Klimek, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Kto zyskuje na data faktoringu?

Faktoring: spada wartość faktur

Dane wskazują, że zarówno liczba klientów korzystających z faktoringu, jak i liczba faktur, jakie przedstawiają do finansowania, systematycznie rośnie, spada natomiast ich wartość.

„Wprawdzie rok kończymy na niewielkim minusie, ale już czwarty kwartał miał dodatnią dynamikę obrotów. W kolejnych miesiącach liczymy na kontynuację tego trendu.

Natomiast spadek obrotów z trzeciego kwartału 2023 r. traktujemy jako zjawisko przejściowe. Stale przybywa firm korzystających z naszych usług. Obecnie jest ich ponad 26 tysięcy, czyli o 6% więcej niż rok temu.

Ważnymi czynnikami decydującymi o rozwoju naszej branży były i są: elastyczna, dopasowana do potrzeb współpraca z klientami i możliwości uruchamiania dla nich kolejnych bezpiecznych linii finansowania, np. z ubezpieczeniem należności lub z dostępnymi na rynku gwarancjami, a także zdolność do otwierania się na nowe rynki. Dlatego bilans 2023 r. oceniam pozytywnie” – dodał Konrad Klimek.

Czytaj także: Mikrofaktoring na preferencyjnych warunkach dla klientów Grupy BNP Paribas

Ponad 26 tysięcy klientów biznesowych PZF

Z usług firm należących do PZF korzysta obecnie 26,3 tys. przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich.

Wystawiły one blisko 26,8 mln faktur, na podstawie których krajowi faktorzy udzielili finansowania.

Polski Związek Faktorów (PZF) skupia obecnie przeważającą część podmiotów świadczących usługi faktoringowe.

Zrzesza 24 członków: 5 banków komercyjnych i 19 wyspecjalizowanych firm udzielających finansowania w ramach umów faktoringu.

Czytaj także: SGB Faktoring S.A. – spółka faktorująca klientów bankowości spółdzielczej zmienia nazwę

Źródło: ISBnews