Europejskie rządy wycofują się z banków

Europejskie rządy wycofują się z banków
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd holenderski planuje sprzedać na giełdzie akcje ABN Amro Bank NV o wartości około 1 miliarda euro. W najbliższych dniach państwo obniży swoje udziały z obecnych 49,5% do około 40%. Sprzedażą będzie zarządzał BofA Securities, zaś Rothschild & Co będzie pełnić funkcję doradcy finansowego, pisze Witold Gadomski.

Bank ABN AMRO został przejęty w latach 2007-2008 przez konsorcjum europejskich banków, w tym Fortis.

Jesienią 2008 roku Fortis znalazł się trudnej sytuacji i wymagał pomocy publicznej. W efekcie Fortis Bank Nederland i ABN AMRO zostały znacjonalizowane, zrestrukturyzowane i przemianowane w połowie 2010 roku na ABN AMRO. 20 listopada 2015 roku rząd holenderski ponownie wystawił spółkę na giełdę i sprzedał publicznie 20% akcji.

ABN AMRO został w 2014 roku uznany przez Europejski Nadzór Bankowy za instytucję mającą istotne znaczenie dla europejskiego systemu bankowego.

Rząd holenderski szacuje, że stracił 6,7 mld euro w wyniku pakietu ratunkowego dla ABN Amro, który kosztował 22 mld euro.

Czytaj także: Banki w Europie Środkowo-Wschodniej w ocenie S&P Global Ratings

Które rządy już realizują zbycie akcji banków?

W listopadzie ‘23 rząd brytyjski ogłosił, że rozważa sprzedaż swoich udziałów w NatWest Group plc inwestorom detalicznym.

W 2008 roku rząd musiał bank ratować, podnosząc jego kapitał o 46 mld funtów i do marca 2022 roku miał w nim pakiet większościowy, zarządzany przez państwową spółkę UK Government Investments. Obecnie posiada ona 39% akcji banku.

Zbycie akcji banków realizują też inne rządu europejskie, w tym włoski, grecki i irlandzki.

25% akcji Banca Monte dei Paschi di Siena SpA rząd włoski sprzedał w listopadzie na giełdzie za około 920 mln euro. Prywatyzacja będzie kontynuowana. Rząd wciąż posiada 39% akcji banku.

Ten najstarszy bank włoski został znacjonalizowany w 2017 roku. Komisja Europejska wyraziła na to zgodę, pod warunkiem reprywatyzacji z pierwotnym terminem wyznaczonym na 2021 r., który następnie został przedłużony do 2024 r.

Czytaj także: Bankowcy prezentują swoje oczekiwania wobec nowego rządu

Dlaczego proces prywatyzacji banków przyspieszył?

Proces prywatyzacji przyspiesza, gdyż spowolnienie gospodarcze spowodowało, że dochody budżetów spadły. Z drugiej strony dzięki wyższym stopom procentowym wzrosła rentowność i wycena banków.

W ostatnich tygodniach dyrektor generalny Commerzbanku Manfred Knof zwrócił się do kilku państwowych funduszy majątkowych z Azji i Bliskiego Wschodu, z propozycją sprzedaży im pakietu akcji. Rząd niemiecki jest w posiadaniu ponad 15-procentowego pakietu.

Wciąż jednak akcje banków pozostają znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu, co oznacza, że ​​podatnicy prawdopodobnie nie odzyskają w pełni prawie 600 mld euro, które rządy wpompowały do banków od października 2008 do grudnia 2012 roku.

Notowania włoskiego Banca Monte dei Paschi di Siena SpA i greckiego banku Ethniki Trapeza tis Ellados są o ponad 99% niższe od szczytowego poziomu z 2007 roku, zaś NatWest niższe o 97%.

Czytaj także: W październiku banki zmniejszyły swój udział się w obligacjach skarbu państwa

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl