Eryk Łon z RPP: lepiej, aby podczas posiedzenia w lutym nie doszło do podwyżki stóp procentowych
„Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której podczas najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej doszłoby do podwyżki stóp procentowych. Wolałbym jednak, aby udało się uniknąć takiego scenariusza. Polska gospodarka wróciła na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego, a inflacja kształtuje się na podwyższonym poziomie, czyli wyższym od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Pojawiają się jednak coraz wyraźniejsze sygnały zapowiadające stopniowe wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego na świecie, co samo w sobie powinno sprzyjać ochłodzeniu aktywności gospodarczej. Towarzyszyć temu powinno osłabienie presji inflacyjnej” – napisał członek RPP.
Czytaj także: Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe w 2022 roku? Goldman Sachs podnosi prognozę >>>
Ważnym argumentem przemawiającym w moim przekonaniu za tym, aby powstrzymać się w lutym tego roku od podwyżki stóp procentowych jest brak przełamania negatywnych tendencji w odniesieniu do wskaźników nastrojów konsumenckich.
„Z najnowszych danych GUS wynika, że doszło do spadku zarówno bieżącego, jak i wyprzedzającego wskaźnika mierzącego poziom tych nastrojów” – dodał.
Pogorszenie koniunktury wielu branż polskiej gospodarki
Zdaniem członka RPP, przeciw podwyżkom stóp procentowych silnie przemawiają też wzrost liczby zakażeń koronawirusem oraz pogorszenie koniunktury wielu branż polskiej gospodarki.
W ocenie Łona, utrzymywanie umiarkowanych stóp procentowych pozwoli podtrzymać aktywność gospodarczą i chronić miejsca pracy.
Czytaj także: O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe w tym roku? Prognoza Fitch >>>
„Z tego też powodu opowiadam się za tym, aby podczas lutowego posiedzenia RPP przedyskutować możliwość utrzymania stóp procentowych” – zaznaczył.
Kadencja Eryka Łona w RPP upływa 9 lutego, co oznacza, że weźmie on udział w jeszcze jednym, decyzyjnym posiedzeniu RPP, zaplanowanym na 8 lutego.