Eryk Łon z RPP: być może warto utrzymać stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w lutym

Eryk Łon z RPP: być może warto utrzymać stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w lutym
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas posiedzenia 8 lutego "być może warto" podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon, którego kadencja w Radzie kończy się 9 lutego br.

„Być może warto podczas posiedzenia RPP w lutym tego roku podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Naturalnie przed podjęciem takiej decyzji należy dokonać bardzo głębokich przemyśleń zastanawiając się nad różnymi konsekwencjami takiej decyzji. Powstrzymanie się od podwyżki stóp w lutym tego roku mogłoby wprowadzić pewien ładunek optymizmu u uczestników życia gospodarczego, gdyż mogłoby spowodować pojawienie się u nich takiego oto przekonania, że skoro NBP stóp nie podnosi to znaczy, że spodziewa się tego, że inflacja zacznie stopniowo spadać i dlatego też konieczność dokonania kolejnej podwyżki stóp procentowych zanikła” – napisał Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

„Ogromnie ważne znaczenie w optymalnym sposobie prowadzenia polityki pieniężnej ma elastyczność”

Podkreślił, że analizując okres swojej pracy w RPP, zdecydowanie utwierdził się w przekonaniu, że ogromnie ważne znaczenie w optymalnym sposobie prowadzenia polityki pieniężnej ma elastyczność. Kiedy pojawiły się sygnały, z których wynika, że pojawić się może nieco dłuższy niż można się tego było wcześniej spodziewać okres podwyższonej inflacji warto było poprzeć propozycje podwyżek stóp procentowych, podkreślił.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: warto rozważyć zakończenie fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce >>>

„Z drugiej strony obecnie należy bardzo uważać na to, aby proces podwyżek stóp procentowych nie trwał zbyt długo. W odpowiednim czasie warto ten proces zakończyć. Myślę, że warto go zakończyć wówczas, kiedy można dojść do wniosku na podstawie różnego typu prognoz, że za mniej więcej kilkanaście miesięcy od momentu sporządzenia takich prognoz inflacja spadnie na tyle, że będzie mocno zbliżać się poziomu górnej granicy dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego. Wspominam tu o górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, gdyż jestem zdania, że Polska jako kraj wschodzący ma prawo do wyższej inflacji, niż ma to miejsce w przypadku optymalnego poziomu inflacji dla krajów dojrzałych” – napisał Łon.

Czytaj także: Citi Handlowy: w lutym możliwa podwyżka stóp procentowych o 75 pb >>>

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku, w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%. W listopadzie podwyższyła stopę referencyjną do 1,25%, w grudniu – do 1,75%, zaś w styczniu – do 2,25%.

Źródło: ISBnews