Endava redefiniuje relacje między ludźmi a technologią w bankowości i na rynkach kapitałowych

Endava redefiniuje relacje między ludźmi a technologią w bankowości i na rynkach kapitałowych
Claudiu Constantinescu, Endava, dyrektor regionalny w Europie Środkowo-Wschodniej. Źródło: Endava
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Endava ‒ firma IT rozpoczynająca właśnie działalność na polskim rynku – należy do światowych liderów w dostarczaniu najnowocześniejszych usług technologicznych. Jej celem jest wspieranie klientów w rozwoju ich własnych organizacji poprzez wykorzystanie skalowalnych rozwiązań Agile Distributed Enterprise. Firma współpracuje z klientami, łatwo integrując się z ich zespołami, katalizując pomysły i dostarczając solidne rozwiązania. Od ponad 20 lat Firma jest obecna w tym sektorze, współpracując z czołowymi graczami na rynku.

Brytyjska firma obsługuje klientów z wielu branż, takich jak: ekosystem płatności, bankowość, technologia, media i telekomunikacja (TMT), produkty konsumenckie, logistyka i opieka zdrowotna.

Od ponad 20 lat Endava jest kluczowym partnerem najważniejszych firm z sektora bankowości i rynków kapitałowych. Tak długa tradycja współpracy jest możliwa dzięki doskonałej znajomości branży finansowej, która pozwoliła brytyjskiej firmie pomagać klientom i tworzyć cyfrowe rozwiązania dla inwestycji, operacji bankowych, funduszy hedgingowych lub zarządzających aktywami, a także oferować rozwiązania w zakresie radzenia sobie z krytycznymi sytuacjami na rynkach kapitałowych. Wykorzystując swoje ogromne zdolności adaptacyjne jako podstawową wartość, firma była w stanie zmierzyć się z nowymi trendami, takimi jak kryptowaluty, Machine Learning czy Augmented Reality oraz wdrożyć nowe pomysły w tych obszarach.

‒ Dzięki solidnemu, stabilnemu i wysoko rozwiniętemu sektorowi bankowemu, Polska jest największym rynkiem fintech w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednym z największych atutów polskiego sektora bankowego jest kapitał ludzki i wysoko wykwalifikowani specjaliści IT. Dzięki rozwiniętej kulturze innowacji finansowych i potwierdzonej kreatywności Polska stała się hubem innowacji technologicznych i talentów, a wiodące marki technologiczne działają właśnie tutaj – mówi Marta Lyczmańska, Delivery Unit Manager w Gdańsku.

Cyfryzacja systemów bankowych konieczna i nieodwracalna

Endava dostarcza zaawansowane rozwiązania cyfrowe dla wielu branż, jednak pion bankowy pozostaje jednym z głównych filarów firmy. Szybka ewolucja zachowań, potrzeb i życzeń konsumentów przyspieszyła konieczność wprowadzania innowacji w systemach bankowych. Endava odpowiedziała na te potrzeby poprzez połączenie najlepszych możliwości technicznych z wizją zorientowaną na użytkownika.

‒ Od lat znacząco wpływamy na bankowość ‒ od wspierania klientów w digitalizacji doświadczeń użytkowników w bankowości detalicznej, przez projektowanie nowej architektury przepływów informacji i dotychczasowych kluczowych systemów banków inwestycyjnych, po przewodzenie nowym inicjatywom rynkowym, takim jak tworzenie blockchain ‒ podkreśla Claudiu Constantinescu, dyrektor regionalny w Europie Środkowo-Wschodniej.

Firma jest aktywna w wielu obszarach sektora bankowego, takich jak: bankowość detaliczna, bankowość komercyjna, korporacyjna i prywatna. We wszystkich tych obszarach jej celem jest wsparcie klasycznych modeli bankowości w przekształceniu ich w bardziej cyfrowe i wydajne. Aby tak się stało, nad projektami bankowymi pracują setki specjalistów. Każdy z nich jest wyjątkowy i specjalizuje się w wybranych dziedzinach, od wykorzystania API, funkcjonalności NLP, czy aplikacji transakcyjnych i inwestycyjnych, po procesy projektowania i architektury aplikacji bankowości internetowej.

Poza wyróżniającą się ekspertyzą techniczną (inżynierowie, naukowcy, kierownicy projektów, konsultanci AI oraz ML), będącą częścią każdego projektu, Endava rozwinęła również głęboką ekspertyzę domenową – jej eksperci ściśle współpracują z zespołami technicznymi i klientami.

Endava współpracuje z ponad 150 przedsiębiorstwami działającymi w obszarze finansów i bankowości, w tym z bardzo dobrze znanymi podmiotami wchodzącymi w skład Grupy Santander.

Endava, stała obecność w ciągle zmieniającej się branży rynki kapitałowe

Dzięki szerokiej wiedzy specjalistycznej, Endava zawsze była w stanie zrealizować podstawowy cel projektów z zakresu rynków kapitałowych: nieść pomoc klientom w zwiększaniu ich konkurencyjności przy użyciu technologii. Pod presją cyfryzacji i wahań w popycie, firmy działające na rynkach kapitałowych muszą reagować na zmiany związane z konsolidacją rynku, znajdować rozwiązania pozwalające na wyróżnienie się i wprowadzać innowacje, a Endava udowodniła, że doskonale rozumie te potrzeby.

‒ Gracze na rynkach kapitałowych dysponują dużą ilością danych, a ich pozyskiwanie nie stanowi już problemu. Obecnie wyzwaniem jest szybkie i efektywne wykorzystanie tych danych. Pomagamy klientom właśnie w tym zakresie.

Przykładem może być przekraczanie limitów wolumenu obrotów poprzez opracowywanie nowych algorytmów dopasowujących, dostarczanie analiz w czasie rzeczywistym w celu zwiększenia wyników biznesowych w oparciu o trendy wschodzące, czy identyfikowanie zależności między danymi, które trudno jest określić człowiekowi ‒ dodaje Constantinescu.

Od wielu lat Endava odpowiada na wyzwania i możliwości pojawiąjące się w obszarach zarządzania inwestycjami, bankowości inwestycyjnej, infrastruktury rynkowej oraz pośrednictwa i handlu. Obecnie realizuje około 100 aktywnych projektów z obszaru rynków kapitałowych. Codziennie ponad 1200 pracowników firmy przyczynia się do sukcesu klientów z tego sektora, co stanowi ponad 10% całkowitej liczby jej pracowników na całym świecie.

Endava logo
Źródło: Endava
Źródło: aleBank.pl