Ekonomiści Credit Agricole podwyższyli progoznę inflacji w Polsce do 5,8 proc. w 2022 roku

Ekonomiści Credit Agricole podwyższyli progoznę inflacji w Polsce do 5,8 proc. w 2022 roku
Credit Agricole - Logo (źródło: Credit Agricole)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Credit Agricole podwyższyli swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 r. do 5,8 proc. z 5,5 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu banku. Ekonomiści zaznaczyli, że obecne osłabienie PLN jest czynnikiem proinflacyjnym i sygnalizuje ryzyko w górę dla prognozy.

„Prognozujemy, że inflacja ukształtuje się przeciętnie na poziomie 4,9 proc. rdr w br. (bez zmian) i wyniesie 5,8 proc. przeciętnie w 2022 r. (wcześniej 5,5 proc.). Obserwowane obecnie osłabienie złotego jest czynnikiem proinflacyjnym, sygnalizującym ryzyko w górę dla naszej zrewidowanej prognozy inflacji” – napisano.

„Rewizja wynika głównie z uwzględnienia niespodzianki inflacyjnej odnotowanej w październiku, w wyniku czego podniósł się punkt startowy, a w rezultacie również cała ścieżka inflacji bazowej” – dodano.

W październiku inflacja CPI wzrosła o 6,8 proc. rdr i o 1,1 proc. mdm. Inflacja bazowa wyniosła 4,5 proc.

Rewizja w górę ścieżki cen żywności

Credit Agricole zrewidował też w górę swoją ścieżkę cen żywności.

Czytaj także: Prezes NBP: zrobimy wszystko, co konieczne, aby w średnim okresie inflacja powróciła do poziomu zgodnego z naszym celem >>>

Obecnie oczekujemy, że dynamika cen w kategorii 'żywność i napoje bezalkoholowe’ zmniejszy się w 2021 r. do 2,9 proc. rdr wobec 4,8 proc. w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie do 4,8 proc. rdr (odpowiednio 2,8 proc. i 4,4 proc. przed rewizją).

„Rewizja uwzględnia odnotowany w ostatnim czasie silny wzrost cen kontraktów terminowych na zboża i rośliny oleiste, który w kolejnych miesiącach będzie podbijał dynamikę cen w kategoriach 'pieczywo i produkty zbożowe’ oraz 'oleje i tłuszcze'” – napisano.

„Do rewizji ścieżki cen żywności skłoniło nas również ostatnie wyraźne przyspieszenie wzrostu cen produktów mlecznych, będące konsekwencją pogarszającej się sytuacji popytowo-podażowej na tym rynku. Uważamy, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje maksimum lokalne w I kw. 2022 r. i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym. Naszym zdaniem, istnieje niskie prawdopodobieństwo, aby w całym horyzoncie prognozy spadła ona poniżej poziomu 3 proc. rdr” – dodano. 

Źródło: PAP BIZNES