EBI wspiera finansowo budowę największej farmy wiatrowej na Bałtyku

EBI wspiera finansowo budowę największej farmy wiatrowej na Bałtyku
Fot. stock.adobe.com / anderm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu MFW Baltica realizowanej przez Grupę PGE, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Łączny pakiet finansowania wynosi 1,4 mld euro.

„Dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnienie się od paliw kopalnych są kluczowymi zadaniami dla Polski i dla Unii Europejskiej i Morskie Farmy Wiatrowe Baltica są bardzo ważnym projektem realizującym te cele.

wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność banku w Polsce Teresa Czerwińska

Wspieranie transformacji energetycznej jest dla EBI priorytetem, gdyż przyspiesza zielony rozwój gospodarczy i tworzy nowe miejsca pracy” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: EBI: Polska z 3,8 mld euro jest trzecim w UE beneficjentem finansowania regionów spójności w 2022 r.

PGE współpracuje z duńskim partnerem – Ørsted

Projekt będzie się składać z kilku etapów – dla każdego z etapów MFW Baltica – Baltica 2 i Baltica 3 – przewidziano po jednej transzy do uruchomienia w formule project finance w wysokości 350 mln euro, a także po jednej transzy do uruchomienia w oparciu o gwarancje instytucji finansowych, banków lub agencji kredytów eksportowych.

PGE realizuje budowę MFW Baltica razem z duńskim partnerem – Ørsted. Projekt o łącznej mocy ok. 2,5 GW składa się z dwóch etapów – Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, którego oddanie do użytku planowane jest na rok 2027 oraz Baltica 3 o mocy ok. 1 GW, którego oddanie do użytku planowane jest do końca bieżącej dekady, przypomniano w komunikacie.

Czytaj także: Morskie farmy wiatrowe: Sejm za ustawą poprawiającą warunki inwestycyjne dla offshore

Są środki na budowę największej morskiej farmy na Bałtyku

„Uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego to znaczący krok dla finansowania budowy największej morskiej farmy na Bałtyku.

Obecność uznanego międzynarodowego banku przy finansowaniu projektu to sygnał, że jesteśmy wiarygodnym partnerem dla instytucji finansowych, prowadzone przez nas projekty spełniają najwyższe standardy, a zainteresowanie sektora finansowego we współpracę z PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej jest naprawdę duże” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Czytaj także: Porozumienie w sprawie kształcenia kadr dla morskiej energetyki odnawialnej

***

Grupa EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. W jej skład wchodzą Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Źródło: ISBnews