EBI o przeszkodach dla inwestycji i innowacyjności w Europie Środkowo-Wschodniej
Z ustaleń EBI wynika, że niepewność co do przyszłości i dostępność wykwalifikowanej kadry należą do najczęściej wymienianych długoterminowych przeszkód w działalności inwestycyjnej firm w całej UE.
Przedsiębiorstwa z krajów Europy Środkowo-Wschodniej muszą także sprostać wyzwaniom związanym z bliskością wojny w Ukrainie oraz ekspozycją na sektory wysokoemisyjne, zwłaszcza w produkcji energii elektrycznej.
EBI wskazuje na konieczność zwiększenia wydatków firm regionu na badania i rozwój (B+R), wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw i bardziej efektywnej współpracy uczelni wyższych z biznesem jako kluczowe czynniki dla poprawy innowacyjności i konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj także: Główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zagrożeniach dla polskich firm
EBI wspiera strategie innowacyjnego wzrostu gospodarczego CEE
Rozdział autorstwa ekonomistów Banku odnosi się również do postrzegania zmian klimatycznych przez firmy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii, ich strategii wobec zmieniającego się prawodawstwa i głównych działań podejmowanych w tej kwestii.
– Już drugi rok z rzędu prowadzimy zintensyfikowaną współpracę naukową ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Ankieta inwestycyjna Grupy EBI (EIBIS) stała się kluczowym źródłem informacji na temat nastrojów inwestycyjnych sektora prywatnego w UE i cieszy się coraz większym uznaniem w środowiskach biznesowych i decyzyjnych – powiedziała Debora Revoltella, główna ekonomistka EBI.
– Aktywne zaangażowanie EBI w regionie poprzez usługi finansowe i doradcze ma kluczowe znaczenie dla wspierania strategii wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach oraz przyszłego zrównoważonego rozwoju gospodarczego – dodała Debora Revoltella.