EBC: nominacja Claudii Buch na przewodniczącą Rady ds. Nadzoru

EBC: nominacja Claudii Buch na przewodniczącą Rady ds. Nadzoru
Fot. stock.adobe.com / niphon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, po konsultacji z Radą ds. Nadzoru, nominowała Claudię Buch na nieodnawialne pięcioletnie stanowisko Przewodniczącej Rady ds. Nadzoru. Niemka obecnie jest wiceprezesem Deutsche Bundesbanku.

Claudia Buch jako przewodnicząca najwyższego organu nadzoru bankowego może zastosować ostrzejsze podejście do nadzoru bankowego. Jak zapowiedziała w wywiadzie dla Financial Times, istnieje potrzeba bardziej krytycznego nastawienia w nadzorowaniu sektora.

W lipcu 2023 r. odbyły się nieformalne przesłuchania dwóch wybranych kandydatów przed Komisją Gospodarczą i Monetarną (ECON) Parlamentu Europejskiego.

Poglądami koordynatorów komisji ECON podzielono się z Radą Prezesów.

Głosowanie w Radzie Prezesów odbyło się w głosowaniu tajnym i większość opowiedziała się za Claudią Buch.

Czytaj także: Claudia Buch w Radzie Nadzorczej EBC

Rywalizacja Margarity Delgado i Claudii Buch

EBC poinformował o swojej nominacji Irenę Tinagli, przewodniczącą ECON, oraz Nadię Calviño, przewodniczącą Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN).

W lipcu ECON jednomyślnie poparł jednak na to stanowisko kandydaturę zastępczyni prezesa Banku Hiszpanii – Margarity Delgado.

Może więc nastąpić niezręczne starcie, ponieważ Parlament ma prawo zablokować nominację Claudii Buch, choć jest to mało prawdopodobne.

ECON zaprosi Claudię Buch na wysłuchanie publiczne w dniu 20 września 2023 roku.

Nominację Claudii Buch musi zatwierdzić Parlament Europejski

Jeśli nominacja zostanie zatwierdzona przez Parlament Europejski i potwierdzona przez Radę Unii Europejskiej, z dniem 1 stycznia 2024 r.

Niemka zastąpi Andreę Enrię na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Ta nominacja może ułatwić Nadii Calviño, wicepremier Hiszpanii, zdobycie funkcji Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Calviño miałaby utrudnioną drogę do najwyższego stanowiska w EBI, gdyby jej rodaczka Delgado wygrała z Buch. Więcej

Szymon Stellmaszyk
Szymon Stellmaszyk. Doradca zarządu Związku Banków Polskich w Zespole ds. międzynarodowych.  Prawnik i absolwent międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i KU Leuven. W ZBP od 2006 roku. Na przestrzeni lat członek Komitetów Europejskiej Federacji Bankowej ds. międzynarodowych, zwalczania przestępstw finansowych, komunikacji i edukacji finansowej. 
Źródło: BANK.pl