Dzieje pieniądza papierowego na ziemiach polskich od 1794

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bs.starogard.gdanski.01.400x86Dnia 22 listopada 2013 r. w  Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Prezes Zarządu naszego Banku Zenon Błański w obecności licznie zaproszonych gości wśród, których  znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych Samorządów obsługiwanych przez starogardzki bank, dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych oraz przedstawiciele lokalnych środowisk kulturalnych i artystycznych zapoczątkował obchody przypadającej w listopadzie br. 116 rocznicy istnienia Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim.

Gościem honorowym spotkania był profesor Grzegorz Kołodko (wicepremier i minister finansów w latach 1994-1997 i 2002-2003), który uroczyście dokonał otwarcia w siedzibie Banku okolicznościowej wystawy „Dzieje pieniądza papierowego na ziemiach polskich od 1794” zorganizowanej w związku z wspomnianym Jubileuszem.

Profesor Grzegorz Kołodko nie krył wzruszenia z powyższego faktu i z osobistym sentymentem odniósł się do tej części wystawy banknotów, które  pochodziły z okresu denominacji, które jako ówczesny Minister Finansów sam denominował. Co ciekawe inicjatywa takiej wystawy zrodziła się w naszym banku, a scenariusz wystawy oraz projekt graficzny przygotował adiunkt Muzeum Ziemi Kociewskiej – Pan Zbigniew Potocki wspólnie z Panem Adamem Skuczyńskim, który  jest także autorem wspaniałego katalogu do tej prezentacji.

Źródło: Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim