Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o unijnym wsparciu dla MMŚP
„Te 20 lat to jest niesamowity skok rozwojowy dla polskich przedsiębiorstw, w tym małych, średnich i mikro oraz dla sektora bankowego.To jest 20 lat zwiększania dobrobytu w Polsce” – powiedział Bartłomiej Balcerzyk.
Zwrócił uwagę, że w ciągu 20 lat Polska uzyskała na czysto z funduszy spójności około 160 miliardów euro. Jednak, jak wskazał, dynamiczny rozwój przedsiębiorstw w naszym kraju generuje przede wszystkim dostęp polskich firm do europejskiego jednolitego rynku.
„To jest około zamachowe polskich przedsiębiorstw, w tym małych, średnich i mikro” – podkreślił.
„Na tym też skorzystał cały sektor bankowy, który przez te 20 lat wzrósł pięciokrotnie” – dodał dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce.
Unijne wsparcie dla polskiej transformacji energetycznej i cyfrowej
Mówiąc o transformacji energetycznej i cyfrowej podkreślił, że Komisja Europejska jest świadoma tego, że polski mix energetyczny jest inny niż np. holenderski czy duński.
Wskazał na narzędzia, z których Polska może korzystać przeprowadzając zieloną i cyfrową transformację.
„Po pierwsze to są klasyczne fundusze spójności gdzie znów Polska jest największym beneficjentem w całej Europie. Po drugie to jest nowy instrument, który powstał po pandemii, czyli NextGenerationUE, i który jest wdrażany w Polsce w ramach KPO. Oprócz tego istnieje program, co jest szczególnie ważne dla sektora bankowego i MŚP, który nazywa się InvestEU i służy generowaniu prywatnego kapitału do tego żeby wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa” – powiedział Bartłomiej Balcerzyk.
Jak podkreślił dzięki stosunkowo niewielkim gwarancjom unijnym, które można oszacować na 26 miliardów euro, w ramach tego programu można wygenerować aż 372 miliardy euro.
Gdzie szukać informacji o dostępnych dla firm formach wsparcia?
Mówiąc o innych działaniach UE, które mają służyć MMŚP zwrócił uwagę na deregulację.
„Komisja Europejska stara się tak formułować przepisy unijne żeby w jak najmniejszym stopniu utrudniały pracę przedsiębiorstw” – zaznaczył.
Na pytanie gdzie przedsiębiorcy mogą szukać informacji o dostępnych dla nich formach wsparcia ze środków unijnych wskazał na Krajowy Punkt Kontaktowy do spraw Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej działający przy Związku Banków Polskich.