Dwa wdrożenia banków spółdzielczych SGB do SUS w jeden weekend
To pierwszy przypadek w historii Spółdzielczej Grupy Bankowej, gdzie w jeden weekend wdrożyliśmy do SUS dwa banki spółdzielcze. Ten wyjątkowy projekt był istotny z punktu widzenia wyzwań, jakie stoją przed SGB.
Aby sprostać oczekiwaniom banków, które chcą jak najszybciej przystąpić do SUS, zwiększamy liczbę wdrożeń rok do roku. Liczba weekendów, które możemy przeznaczyć na wdrożenia banków do SUS w ciągu roku jest ograniczona, w związku z tym jednym z priorytetów SGB-Banku jest zwiększenie liczby banków wdrażanych jednocześnie.
Aby w ogóle można było myśleć o realizacji podwójnego wdrożenia, niezbędna była implementacja w Grupie SGB nowych rozwiązań technologicznych, które umożliwiały realizację procesów migracyjnych w tym samym czasie dla dwóch różnych banków. Zmiany zostały wdrożone z powodzeniem – czego dowodem są oba banki pracujące już na nowych systemach.
Jednym z wielu wyzwań w projekcie było prowadzenie równolegle części zadań projektowych, które były nierzadko realizowane w tym samym czasie i w większym zakresie angażowały zespoły wdrożeniowe po stronie SGB i Asseco – zwłaszcza migracja produkcyjna.
Czytaj także: Bank Spółdzielczy w Żurominie 54. bankiem spółdzielczym w SUS
Podwójne wdrożenie produkcyjne do SUS możliwe dzięki świetnej współpracy
Przygotowania do wdrożenia trwały kilka miesięcy i wymagały ogromnego zaangażowania i współpracy pracowników Banku Spółdzielczego w Grębocinie, Spółdzielczego Banku Ludowego w Skalmierzycach, SGB-Banku SA oraz Asseco Poland.
Najtrudniejszym zadaniem banków w takich projektach jest połączenie pracy operacyjnej z projektową. W końcu tak duże projekty nie zdarzają się w bankach często.
Wspólna praca i determinacja w dążeniu do ostatecznego celu jakim było udane podwójne wdrożenie produkcyjne do SUS zakończyły się sukcesem w miniony weekend.
Magdalena Jabłońska, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Grębocinie tak podsumowuje wdrożenie:
– W miniony weekend w naszym banku z powodzeniem został zakończony projekt wdrożenia SUS. Dla Banku Spółdzielczego w Grębocinie to przede wszystkim inwestycja w przyszłość.
Posiadanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zapewnia nam System Usług SGB, jest dla naszego Banku realnym wsparciem w codziennej pracy i obsłudze klienta, ale przede wszystkim zapewnienie klientom większego bezpieczeństwa świadczonych usług.
Serdeczne podziękowania kieruję do pracowników Banku Spółdzielczego w Grębocinie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland za ten nasz wspólny strategiczny krok.
Konrad Jędroszka, prezes zarządu Spółdzielczego Banku Ludowego w Skalmierzycach, wypowiada się bardzo pozytywnie o projekcie:
– Jestem bardzo zadowolony z przebiegu prac nad wdrożeniem SUS, bardzo sprawnie udało się zrealizować wszystkie założenia. Podziękowania należą się wszystkim pracownikom SGB, którzy wzięli udział w tym ważnym projekcie. Kluczowe było również zaangażowanie i przygotowanie pracowników naszego Banku. Dzięki temu zaangażowaniu, pozytywnemu nastawieniu oraz ogromnej pracy, która została włożona w trakcie całego projektu, weekend migracyjny przebiegł bardzo sprawnie.
Żeby być konkurencyjnym, musimy posiadać nowoczesne rozwiązania dla klientów, a SUS takim rozwiązanie jest.
Posiadanie nowoczesnych narzędzi technologicznych jest dla naszego Banku realnym wsparciem w codziennej pracy i obsłudze klienta. Z perspektywy lokalnej społeczności bezpieczeństwo danych, nowe oferty w relacjach z klientami ma kluczowe znaczenie.
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Forum Liderów Banków Spółdzielczych | Banki lokalne wciąż ważne dla stabilności polskiej gospodarki
SUS – System Usług SGB
SUS to kompleksowy model zarządzania usługami udostępnianymi wszystkim bankom Zrzeszenia przez SGB-Bank SA.
Dzięki niemu banki uzyskują dostęp do profesjonalnych zasobów technicznych, kompetencyjnych i infrastrukturalnych, a także do bogatych źródeł produktów, narzędzi informatycznych i nowych rozwiązań technologicznych.
W 2025 roku planujemy wdrożenie kolejnych kilkunastu banków do SUS.