Dwa dni obrad Europejskiej Federacji Bankowej w Warszawie

Dwa dni obrad Europejskiej Federacji Bankowej w Warszawie
Od lewej: Włodzimierz Kiciński, Sławomir Krupa, Tadeusz Białek, Źródło: ZBP,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwsze obrady Rady EBF ( Europejskiej Federacji Bankowej ) pod nowym przewodnictwem Sławomira Krupy – prezesa francuskiego Société Générale odbyły się w Warszawie w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Jednocześnie odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego EBF. Gospodarzem wydarzenia, które miało miejsce 15-16 maja był Związek Banków Polskich, pisze Piotr Gałązka.

Przedmiotem dyskusji były kwestie dotyczące uproszczeń w przepisach regulujących wymogi wobec banków, pakietu płatniczego PSR czy roli sztucznej inteligencji w usługach finansowych.

Istotną kwestią było zapewnienie możliwości finansowania sektora obronnego przez bankowość europejską.

Dla Polski była to nie tylko prestiżowa okazja do zaprezentowania się jako aktywnego członka europejskiej sceny finansowej, ale również moment symboliczny.

Były to pierwsze obrady Rady Rady EBF pod przewodnictwem Sławomira Krupy – prezesa francuskiego Société Générale. Przewodniczenie Radzie przez Polaka kierującego jednym z największych europejskich banków, to nie tylko kwestia personalna – to sygnał, że głos naszego regionu w sprawach finansowych jest coraz bardziej słyszalny.

Sławomir Krupa w czasie wystąpienia podczas gali kończącej pierwszy dzień obrad jasno pokazał, że nie boi się stawiać trudnych pytań. Podkreślił, że Europa musi odzyskać konkurencyjność i przestać mylić odporność gospodarczą z brakiem ryzyka. Jak zaznaczył, rozwój wymaga odwagi i zdolności do podejmowania decyzji, także tych trudnych.

Czytaj także: Sławomir Krupa nowym prezesem Europejskiej Federacji Bankowej>>>

Dwa dni obrad

Podczas dwóch dni obrad wystąpiło szereg mówców wysokiego szczebla zaproszonych przez ZBP.

Pierwsza wiceprezes NBP, prof. Marta Kightley, zwróciła uwagę na wyzwania, jakie stoją przed bankami – zarówno ze strony technologii, jak i wymiaru sprawiedliwości.

Z kolei Minister Jurand Drop – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, podkreślił, jak ważna jest współpraca rządu z sektorem prywatnym – czego przykładem ma być modelowa relacja z ZBP.

Prezes Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek, wskazywał, że europejski sektor bankowy musi mówić jednym, mocnym głosem. Apelował o proporcjonalność w regulacjach i tworzenie takich przepisów, które nie ograniczą możliwości banków do finansowania realnej gospodarki – także w kontekście wyzwań obronnych, przed którymi stoją państwa UE.

Czytaj także: Posiedzenia Komitetu Wykonawczego oraz Rady Europejskiej Federacji Bankowej w Warszawie>>>

O EBF i ZBP

Europejska Federacja Bankowa (EBF) to jedna z kluczowych organizacji reprezentujących interesy banków na unijnym forum. Związek Banków Polskich od momentu wejścia Polski do UE jest jej członkiem i odgrywa aktywną rolę w jej strukturach – i to właśnie dzięki tej współpracy Polska może wpływać na kształt europejskich regulacji finansowych.

Poza działalnością Przedstawicielstwa ZBP w Brukseli, które stanowi o najważniejszych aktywnościach Związku na forum UE, członkostwo w EBF jest istotnym elementem naszej obecności i reprezentacji interesów w Unii.

Dr Piotr Gałązka - prawnik, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej
Piotr Gałązka – doktor nauk prawnych, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej. Pełni funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: BANK.pl