Sławomir Krupa nowym prezesem Europejskiej Federacji Bankowej

Sławomir Krupa nowym prezesem Europejskiej Federacji Bankowej
Sławomir Krupa, Źródło: Societe Generale,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejska Federacja Bankowa (EBF) wybrała Sławomira Krupę na nowego prezesa. Krupa, który kieruje francuskim bankiem Société Générale, oficjalnie obejmie stanowisko 1 marca 2025 r. Zastąpi Christiana Sewinga, prezesa Deutsche Banku, który zakończy swoją dwuletnią kadencję pod koniec lutego '25.

Sławomir Krupa objął stanowisko prezesa Société Générale w maju 2023 roku. Ma obywatelstwo francuskie i polskie.

Urodził się w 1974 w Burgas, gdzie naukowo pracowała jego matka Zofia Cygal-Krupa – uznana specjalistka leksykografii historycznej oraz współczesnej. W 1980 roku rodzice Sławomira Krupy wyjechali do Francji, gdzie obecny prezes SocGen zdobył wykształcenie średnie i studia na elitarnym Institut d’Etudes Politiques de Paris.

Pracę w Société Générale rozpoczął w 1996 roku i z bankiem tym związał niemal całą karierę zawodową, z wyjątkiem okresu 1999-2002, gdy prowadził finansowy start-up. W 2009 roku objął w SocGen stanowisko szefa bankowości inwestycyjnej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Bliski Wschód i Afrykę.

W latach 2016-2021 pełnił funkcję CEO Société Générale Americas. We wrześniu 2022 wszedł do zarządu grupy SocGen.

Czytaj także: Europejska Federacja Bankowa chce uznania kluczowej roli banków w transformacji Europy

Regulacje a konkurencyjność europejskich banków

Komentując swoją nominację Sławomir Krupa powiedział: „Europa znajduje się w kluczowym momencie globalnych zmian geopolitycznych. Aby wspierać strategiczną autonomię i dobrze funkcjonujące społeczeństwo, musimy napędzać wzrost gospodarczy, zamykać lukę produktywności, zwiększać bezpieczeństwo i rozwijać innowacje.

Banki odgrywają kluczową rolę w finansowaniu tych kluczowych potrzeb naszego kontynentu i wzmacnianiu  gospodarki. Aby mogły to osiągnąć, Europa potrzebuje takich rozwiązań regulacyjnych, które pogodziłyby stabilność finansową ze wzrostem gospodarczym i konkurencyjnością.

Oczekujemy, że europejscy politycy będą uważnie śledzić globalne zmiany regulacyjne i odpowiednio na nie reagować, aby zapewnić własnym bankom równe warunki wobec konkurentów z innych jurysdykcji. Może to odblokować zdolność finansowania i pomóc zamknąć lukę inwestycyjną Europy wynoszącą, według raportu Draghiego, rocznie 800 mld euro”.

Czytaj także: Europejskie banki protestują przeciwko narzucaniu im zasad ESG

Znaczenie EBF

Sławomir Krupa przedstawił w podcaście wizję przyszłości sektora finansowego w Europie. Zwrócił uwagę na rosnące znaczenie funduszy dłużnych, którym banki sprzedają część udzielonych kredytów, na outsourcing wydatków na technologię i na sztuczną inteligencję, która stanie się dla banków kluczowa.

Stanowisko prezesa EBF tradycyjnie obejmuje prezes któregoś z dużych międzynarodowych banków europejskich. Daje ono możliwość kierowania strategią Federacji.

Europejska Federacja Bankowa reprezentuje krajowe stowarzyszenia bankowe z całej Europy. Jej członkami jest około 3500 banków, w tym największe europejskie banki komercyjne.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl