Dopłaty do modernizacji domów: Polacy będą zainteresowani takim wsparciem?

Dopłaty do modernizacji domów: Polacy będą zainteresowani takim wsparciem?
Fot. stock.adobe.com/Eisenhans
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dopłaty do termomodernizacji domów jednorodzinnych, ale jedynie 13% oferowanych domów na sprzedaż posiada ocieplenie - wynika z danych serwisu domiporta.pl. Aby to zmienić, potrzebne są sowite dotacje i edukacja ekologiczna.

Za brak zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami dla domu winę ponosi brak środków finansowych w gospodarstwach domowych i brak edukacji #ekologia #domy

Zaledwie jeden na dziesięć oferowanych dziś na sprzedaż domów jest ocieplony – tak wynika z deklaracji użytkowników serwisu domiporta.pl. Na konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziano #CIEPŁYDOM, czyli program dopłat do termomodernizacji domów jednorodzinnych, który ma poprawić obecną sytuację.

Grafika: Ile domów wyposażonych są w ogrzewanie gazowe, ocieplenie i pompę ciepła

Mieszkamy w nieekologicznych domach

Niedługo rozpocznie się sezon grzewczy i od razu pogorszy się jakość powietrza. Za zdecydowaną większość zanieczyszczeń będą odpowiadać przestarzałe piece w domach jednorodzinnych. Palenie w nich jest nieefektywne z powodu nieocieplonych ścian bądź źle wykonanej modernizacji. W takim wypadku piec potrzebuje dużo więcej materiału by nagrzać powierzchnię budynku – przekłada się to na większą ilość wyprodukowanych zanieczyszczeń. A trzeba dodać, że stare piece umożliwiają również palenie odpadkami i śmieciami, które dodatkowo podnoszą poziom niebezpiecznych toksyn w powietrzu.

Ocieplenie budynku to pierwszy krok do polepszenia jakości powietrza w sezonie zimowym. Następnym krokiem powinna być wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, z tym niestety nie jest najlepiej. Według deklaracji użytkowników serwisu domiporta.pl, jedynie 10% budynków oferowanych na sprzedaż posiada pompę ciepła, która jest najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. Trochę lepiej wypada posiadanie instalacji gazowej, która jest dużo bardziej ekologiczna niż piec węglowy. Takie ogrzewanie można spotkać w 47% oferowanych domów na sprzedaż. Czy możliwość otrzymania dopłat zmobilizuje Polaków do masowej instalację nowych źródeł ciepła i ocieplenia budynków? Wszystko zależy od wysokości dotacji.

Polacy nie chcą być eko? 

Takie wnioski można wyciągnąć z zeszłorocznych badań Instytutu Ekonomii Środowiska. Wynika z nich, że jedynie niewiele ponad 23% ankietowanych zdecydowałoby się na termomodernizację domu z wykorzystaniem niskooprocentowanego kredytu. Co więcej, ponad połowa badanych deklaruje stanowczo, że nie zdecydowałaby się na termorenowacje. Wpisuje się to w ogólną niechęć Polaków do remontów domów, które mają pozytywny wpływ na środowisko.

Grafika: liczba Polaków chętnych na kredyty termomodernizacyjne

Taką tendencję widać nie tylko w kontekście samej termomodernizacji, ale również pozostałych sposobów poprawienia efektywności ogrzewania domu. Na pytanie, „Czy planuje Pan(i) w ciągu najbliższych 2 lat wymianę źródła ciepła?” Zdecydowana większość odpowiada, że nie planuje takiej inwestycji.

Grafika: Liczba Polaków planujących wymianę źródła ciepła

Polacy zostali również zapytani o to, czy chcieliby podłączyć budynek do sieci gazowej i ogrzewać dom gazem, gdyby była taka możliwość. Tutaj także ponad połowa Polaków odpowiedziała, że nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem.

Grafika: Czy chciał(a)by Pan(i) podłączyć budynek do sieci gazowej i ogrzewać dom gazem, gdyby była taka możliwość?

#CIEPŁYDOM – #NIEZAINTERESOWANYPOLAK – #ZALEŻYODKWOTYDOTACJI

Pomysł przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego to droga w dobrą stronę. Czy Polacy będą chcieli skorzystać z takiej pomocy? Wszystko zależy od kwoty dofinansowania. Kluczem do zrozumienia zainteresowania ociepleniem domu mogą być wyniki ankiety przeprowadzonej na temat wymiany kotła przy różnych poziomach dotacji.

Grafika: Zainteresowanie wymianą kotła

Przy braku dotacji wymianą kotła na bardziej ekologiczny jest zainteresowana zaledwie niecała połowa ankietowanych, ale gdy poziom dotacji urósłby do 70% to na zmianę kotła na bardziej ekologiczny zdecydowałoby się czterech na pięciu Polaków.

Za brak zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami dla domu winę ponosi z pewnością brak środków finansowych w gospodarstwach domowych, ale nie mniej ważny jest brak edukacji o ochronie środowiska i korzyściach finansowych płynących z termomodernizacji i zamianie głównego źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne… i ekonomiczne.

Źródło: Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości, Domiporta.pl