Dariusz Mazurkiewicz z tytułem „Wizjoner Rynku IT”
W wywiadzie dla BANK.pl udzielonym w kuluarach Kongresu laureat nagrody stwierdził, że prawdziwymi wizjonerami byli „ojcowie założyciele” Polskiego Standardu Płatności, którzy 10 lat temu stworzyli wizję wspólnego systemu płatności dla klientów polskich banków.
„W Polsce mija dekada obecności BLIKA i dzisiaj stawiamy sobie kolejne wyzwanie – nową wizję systemu, który będzie szerzej rozpowszechniony aniżeli tylko na polskim rynku.”
BLIK na Słowacji
Jak zauważył – PSP od 2 lat pracuje na tym, aby sukces BLIKA przenieść na inne rynki europejskie.
„Jesteśmy przekonani, że najlepszym interfejsem dla klienta jest aplikacja bankowa. Pokazujemy w Europie, że aplikacja bankowa może być doskonałym instrumentem płatniczym” – mówił nasz rozmówca.
Akurat w dniu konferencji IT@BANK ukazała się informacja prasowa o kolejnym kroku poczynionym przez PSP na rynku słowackim. Na nasze pytanie kiedy na Słowacji dojdzie do pierwszych transakcji BLIKIEM -Dariusz Mazurkiewicz stwierdził:
„Chcemy jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze produkcyjne transakcje. Mniej więcej miesiąc temu mieliśmy premierową okazję pokazania naszego systemu lokalnemu sektorowi bankowemu w Bratysławie. Przedstawiciele banków mogli zobaczyć, jak wygląda transakcja BLIKIEM w pełni zintegrowana z infrastrukturą słowacką. Zainteresowanie było bardzo duże.”
Mówiąc o ekspansji BLIKA przypomniał, że powstał już międzynarodowy zespół ekspertów obsługujący tę aplikację. Oprócz ekspertów z Polski są w nim pracownicy ze Słowacji i z Rumunii, która jest kolejnym rynkiem, na który wkracza BLIK.
Prezes PSP podkreślił szczególną rolę Słowacji w ekspansji BLIKA na rynki strefy euro. Wynika to z faktu, że nasz południowy sąsiad jest już w tej strefie.
„Myślimy, że nasz ruch słowacki to będzie pierwszy ruch w Europie. To będzie pewnego rodzaju precedens i z tego powodu zależy nam na tym, aby wejście BLIKA na słowacki rynek odbyło się bardzo sprawnie i szybko”.
Na celowniku rynki strefy euro
Jak zauważył Dariusz Mazurkiewicz obecność BLIKA w strefie euro jest niezwykle istotna z powodu wielkości tego rynku, a także z tego powodu, że znika problem przeliczania walut pomiędzy takimi krajami jak Francja, Niemcy, Hiszpania czy Słowacja, bo one wszystkie mają tę samą walutę.
„Poziom zaawansowania polskich bankowych płatności mobilnych w stosunku do rozwiązań w Zachodniej Europie jest znacznie wyższy. Dla nikogo w Polsce nie jest niczym dziwnym, że można płacić BLIKIEM w ramach aplikacji bankowej, tymczasem dla przedstawiciela zachodniego świata płatności, pracującego w banku, nie jest to oczywiste” – podkreślał.
„Przynosimy ciekawy produkt, już abstrahując od samej wygody korzystania z BLIKA, który powoduje, że klient korzystający z e-commerce zostaje z bankiem, a nie idzie do żadnego trzeciego podmiotu” – wskazywał na istotną z punktu widzenia banków zaletę.
Pytany o konkurentów BLIKA na polskim rynku Dariusz Mazurkiewicz stwierdził:
„Cały czas cały przyglądamy się rynkowi. Posiadamy istotne udziały w okolicach 60-70% płatności na polskim rynku e-commerce. Obserwujemy trendy. Przede wszystkim naszą uwagę zwraca metoda płatności BNPL.
Widzimy lawinowy wzrost płatności odroczonych, szczególnie w ostatnim roku. Dlatego chcąc utrzymać naszą silną pozycją rynkową pracujemy nad tym, aby jak najszybciej udostępnić szeroko nasz nowy produkt BLIK Płacę Później”.