Czy technologia chmurowa pomoże przedsiębiorcom odbić się od dna?

Czy technologia chmurowa pomoże przedsiębiorcom odbić się od dna?
Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
14 maja 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Kwadrans z EKF - Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu", którego uczestnikami byli: Paweł Jakubik (Członek Zarządu, Dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze, Microsoft w Polsce) oraz Karol Mazurek (Managing Director, Accenture Polska).

#PawełJakubik: E-podatki, e-poczta, e-urząd, e-ZUS to usługi, które są przyszłością polskiej administracji, a chmura może się bardzo przyczynić do ich upowszechnienia #Cyfryzacja #CloudComputing #NoweTechnologie @Microsoft @EFCongress

Tematem przewodnim rozmowy była tzw. Polska Dolina Cyfrowa. Eksperci zmierzyli się z pytaniami o to, jak technologia chmurowa może katalizować innowacje, co oznacza rewolucja chmurowa dla polskich firm i dla przeciętnych obywateli oraz czy pracownicy są gotowi na nadchodzące zmiany.

Rozmówcy dyskutowali również o inwestycji Microsoft w Polską Dolinę Cyfrową i jej przewidywanych efektach dla gospodarki.

‒ Świat innowacji on-premises można porównać do nowoczesnych silników benzynowych i diesla – oszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska niż poprzednie wersje. Cloud computing to z kolei silniki elektryczne i wodorowe. To nasza przyszłość ‒ uważa Paweł Jakubik.

Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>

Chmura szansą dla firm

Paweł Jakubik uważa, że inwestycja Microsoft w Polsce, dotycząca cloud computing, to zmiana paradygmatu tego, jak dostarczane są usługi informatyczne, niesie więc ona za sobą ogromne zmiany dla Polski.

‒ Zamknęliśmy już erę fizycznych dyskietek, fizycznego instalowania licencji na naszych komputerach. Świat on-premises powoli przechodzi do przeszłości. Tym co mnie cieszy jest to, że umowa została ogłoszona w niezwykle trudnym czasie kryzysu. Przy tych wszystkich negatywnych informacjach, napływających każdego dnia, myślę, że chmura pozwoli polskim biznesom odbić się od dna – zarówno start-upom, małym, średnim, jak i dużym firmom – uważa ekspert.

Według Jakubika głównym założeniem przyświecającym inwestycji Microsoft było umożliwienie rewolucji tym rynkom, które wcześniej nie miały dostępu do chmury. Sektor bankowy, finansowy, jak i sektor administracji publicznej mogą wiele zyskać dzięki chmurze krajowej.

Co chmura może dać przeciętnemu Kowalskiemu?

‒ Mówimy, że dane to tzw. nowe paliwo. Tłumacząc korzyści z chmury dla przeciętnego konsumenta musimy zacząć od danych. Świat generuje co roku niesamowitą ilość zbiorów Big Data.

Cloud computing umożliwia ich przetwarzanie i ułatwia korzystanie z nich. Mimo, iż spora część funkcji chmury nie jest widoczna dla przeciętnego Kowalskiego, to może z nich korzystać – np. w postaci nowych funkcji bankowych. Dzięki rozwojowi technologii nowe funkcje udostępniane są w czasie rzeczywistym ‒ przypomina ekspert.

Chmura jest według Jakubika akceleratorem dla gospodarki.  – Wszędzie tam, gdzie się ona pojawia, liczymy pojawiające się nowe miejsca pracy w tysiącach, w postaci tworzenia kompetencji cyfrowych i projektów ‒ podkreśla.

Rozwój technologiczny niesie również za sobą liczne programy edukacyjne i szkolenia online, zarówno dla pracowników, jak i studentów.

‒ Wdrożenie narzędzi do pracy i nauki zdalnej pokazało, że coś się w przełamało, sektor administracji publicznej również może pójść w tym kierunku.

E-podatki, e-poczta, e-urząd, e-ZUS to usługi, które są przyszłością polskiej administracji, a chmura może się bardzo przyczynić do ich upowszechnienia – ocenia ekspert Paweł Jakubik.

Rozmowę Pawła Jakubika i Karola Mazurka można też obejrzeć pod adresem:  https://www.efcongress.com/kwadrans/.
       

Europejski Kongres Finansowy zaprasza też do obejrzenia kolejnych transmisji Kwadransa z EKF, w czwartek 21 maja, o godzinie 16.00. Gośćmi będą: Paweł Borys (Prezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju) i prof. Leszek Pawłowicz (Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego).

Zaś o godzinie 17.00 rozmawiać będą: Przemek Gdański (Prezes Zarządu, BNP Paribas Bank Polska S.A.) i Jan Krzysztof Bielecki (Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego).

Źródło: Europejski Kongres Finansowy / EKF