Czy polskie banki są w stanie sfinansować największe inwestycje w naszym kraju?

Czy polskie banki są w stanie sfinansować największe inwestycje w naszym kraju?
Karol Mazurek, Fot. P. Zalewski,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tuż po debacie Europejskiego Kongresu Finansowego poświęconej finansowaniu wielkich inwestycji w polskiej gospodarce rozmawialiśmy z prowadzącym debatę Karolem Mazurkiem, dyrektorem zarządzającym w Accenture.

Na pytanie – czy polski sektor finansowy ma wystarczające środki, aby sfinansować wydatki zbrojeniowe i transformację energetyczną w naszym kraju – Karol Mazurek odpowiedział:

„Przed chwilą skończyliśmy debatę, w której uczestniczyli przedstawiciele sektorów bankowego i energetycznego. Rzeczywiście stoimy przed ogromnymi projektami transformacji energetycznej, budową elektrowni atomowej, transformacji ochrony zdrowia, ale też przed inwestycjami zbrojeniowymi. Te  inwestycje mogą zmienić polską gospodarkę. Tymczasem sytuacja sektora finansowego nie jest w tej chwili optymistyczna.”

„Poziom finansowania gospodarki w Polsce, czyli na przykład poziom kredytów do PKB jest bardzo niski. Jest jednym z najniższych w Europie. Podczas debaty zastanawialiśmy się, co można zrobić, żeby zmienić tę sytuację” – dodał dyrektor zarządzający w Accenture.

Czytaj także: Prezesi polskich banków o finansowaniu transformacji energetycznej

Podatek bankowy do zmiany

Jego zdaniem konieczne jest zmniejszenie obciążeń sektora bankowego.

„Mamy najwyższy w Europie podatek bankowy, mamy obciążające sektor wakacje kredytowe, ale to co wybrzmiało jednogłośnie z ust wszystkich dyskutujących podczas debaty – to potrzeba zadbania o stabilność systemu prawnego dotyczącego nie tylko sektora bankowego, ale wszystkich sektorów gospodarki.”

Jest to warunek niezbędny dla przedsiębiorstw sięgających po finansowanie długoterminowych projektów.

„Stabilność prawna przy tego typu inwestycjach jest kluczowa” – podkreślił Karol Mazurek.

Mówiąc o potencjalnych źródłach finansowania inwestycji w Polsce wskazywał na banki krajowe, duże banki międzynarodowe, amerykański EXIM (The Export–Import Bank of the United States), który uczestniczy w finansowaniu projektów atomowych, różnego typu fundusze inwestycyjne, także EBOiR, czy EBI.

Zwracał uwagę, że wielkie inwestycje najczęściej wymagają współpracy bardzo wielu instytucji finansowych w ramach konsorcjów.

W tym miejscu wskazał przykład kredytu konsorcjalnego na finansowanie energetyki wiatrowej budowanej na Bałtyku.

„Poruszaliśmy także temat finansowania projektów zbrojeniowych. Jak wiemy Komisja Europejska w tym roku wydała komunikat, w którym zachęca europejskie banki inwestycyjne do finansowania projektów zbrojeniowych” – powiedział nasz rozmówca.  

Podkreślił, że pod pojęciem wydatków na obronność powinniśmy również rozumieć wydatki na podniesienie poziomu cyfrowego w kraju, na rozwój nowoczesnych technologii wspierających cyberbezpieczeństwo.

Czytaj także: Czy banki mają wystarczające środki na finansowanie transformacji energetycznej i wydatków zbrojeniowych?

Transformacja energetyczna i ceny energii

Na uwagę, że zaciąganie zobowiązań za granicą w obcych walutach wiąże się z ryzykiem nadmiernego zadłużenia kraju, w tym także z ryzykiem kursowym – Karol Mazurek stwierdził:

„Mówimy o dużych przedsięwzięciach typu właśnie energetyka atomowa, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarczego Polski i zmienić skalę naszej gospodarki”.

Nie jest jednak pewne czy inwestycje w transformację energetyczną istotnie wpłyną na obniżenie cen energii.

„Rzeczywiście, musimy w Europie obniżyć koszty energii. Podczas debaty plenarnej EKF wskazywano, że aby Europa mogła zachować swoją konkurencyjność konieczne jest obniżenie cen energii.

Natomiast w trakcie naszej debaty mówiliśmy, że inwestycje zmienią miks energetyczny i pozwolą nam rozwijać się gospodarczo, co samo w sobie jest bardzo istotne, bo za chwilę będzie coraz trudniej finansować projekty oparte o energię z paliw kopalnych.

Czy cena energii na pewno spadnie – w tej kwestii zdania uczestników debaty były podzielone” – stwierdził Karol Mazurek.

Czytaj także: Odciążenie sektora bankowego będzie dobre dla gospodarki

Źródło: BANK.pl