Czy obecnie warto kupić nowe mieszkanie bezpośrednio u dewelopera?

Czy obecnie warto kupić nowe mieszkanie bezpośrednio u dewelopera?
Michał Melaniuk, Cordia Polska, Polnord SA. Źródło: Cordia Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z uwagi na rosnącą inflację i rekordowo niskie stopy procentowe, wielu Polaków wyjmuje dziś pieniądze z lokat i inwestuje w nieruchomości. To dobry wybór, bo ceny domów i mieszkań od lat systematycznie rosną i nic nie wskazuje na to, by teraz miało się to zmienić ‒ podkreśla w komentarzu dla aleBank.pl Michał Melaniuk, Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA.

Szczególnie, że tendencja na rynku w największych miastach jest taka, żeby „gonić” ceny europejskie, a do tych jeszcze sporo nam brakuje.

DFG ma z założenia zwiększyć ochronę nabywców, w praktyce jednak na pewno wpłynie na ponoszone przez nich koszty

Warto tu dodać, że w niektórych polskich miastach, np. w Warszawie, ceny mieszkań z rynku pierwotnego są średnio niższe od tych z rynku wtórnego.

Tym, co dodatkowo zachęca do szybkiego zakupu mieszkania, jest zapowiedź powstania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. DFG ma z założenia zwiększyć ochronę nabywców, w praktyce jednak na pewno wpłynie na ponoszone przez nich koszty.

Czytaj także: „Kosmicznie” wzrosty cen mieszkań w I kw. 2021 r.

Ekologiczne mieszkania częściej na rynku pierwotnym

Mieszkania z rynku pierwotnego mają też inne przewagi, jak chociażby zgodność z najnowszymi trendami z zakresu ekologii.

Poziom bezpieczeństwa i liczba udogodnień są nieporównywalnie większe na rynku pierwotnym

Nowe osiedla są tak pomyślane, żeby zminimalizować ruch samochodowy pomiędzy budynkami, zwiększyć odsetek terenów zielonych i ułatwić oszczędzanie wody i energii. Tego typu rozwiązania trudno znaleźć w ofercie rynku wtórnego.

Również poziom bezpieczeństwa i liczba udogodnień są nieporównywalnie większe na rynku pierwotnym. Podziemne hale garażowe, pomieszczenia na rowery, monitoring czy ochrona to tylko niektóre z rozwiązań powszechnie spotykanych na nowych osiedlach oferowanych przez deweloperów.

Czytaj także: Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2021 roku: kredyt hipoteczny wciąż tańszy niż najem, ale trend się zmienia?

Korzystniejsze warunki zakupu nowego mieszkania

Bywa, że decydując się na zakup mieszkania od dewelopera na etapie przedsprzedaży, zyskujemy też szansę na skorzystanie z wygodnego harmonogramu spłat, np. w systemie 20/80 albo 10/90.

Wówczas pierwszą spłatę, która wynosi odpowiednio 10% lub 20% pełnej sumy, wpłaca się po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą kwotę (90% lub 80%) reguluje się dopiero przed samym odbiorem mieszkania.

Wielu osobom promocyjny harmonogram spłat pozwala opóźnić zaciągnięcie pożyczki w banku lub zwiększyć zdolność kredytową do czasu drugiej spłaty. 

Michał Melaniuk,

Dyrektor Zarządzający Inwestycjami Mieszkaniowymi w Cordia Polska i Prezes Zarządu Polnord SA.

Źródło: aleBank.pl