Czy Ministerstwo Sprawiedliwości skróci czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej?

Czy Ministerstwo Sprawiedliwości skróci czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej?
Fot. stock.adobe.com / Francesco Scatena
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami, które mają przyspieszyć wpisy do ksiąg wieczystych, poinformował PZFD.

‒ Jako Polski Związek Firm Deweloperskich cieszymy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości zareagowało na nasze apele w przedmiocie rozwiązania problemu opóźnień w księgach wieczystoksięgowych.

Czekamy obecnie na szczegółowe propozycje ustawowe – komentuje Sebastian Juszczak z PZFD.

Obecnie na wpis do księgi wieczystej w dużych polskich miastach czeka się około roku

Bazując na doniesieniach medialnych należy docenić zarządzenie nakazujące traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo.

Czytaj także: Paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje konsumentów ponad 360 mln zł rocznie; jest zawiadomienie do UOKiK

Notariusze z uprawnieniami do wpisów

Kluczowym rozwiązaniem, mającym rozwiązać opóźnienia, ma być umożliwienie dokonywania wpisów w księgach wieczystych notariuszom.

‒ To dobry kierunek. Notariusze stanowią zawód zaufania publicznego i już teraz zajmują się np. sprawami spadkowymi sporządzając akty poświadczenia dziedziczenia.

Stanowi to szansę na przyśpieszenie spraw wieczystoksięgowych. Z pewnością w trakcie procesu legislacyjnego należy wziąć pod uwagę opinie notariuszy – dodaje Sebastian Juszczak.

Czytaj także: Kupujący mieszkania płacą rocznie ponad 360 mln zł za paraliż w sądach wieczystoksięgowych

Zwrot kwoty ubezpieczenia pomostowego klientowi

Ostatnią proponowaną regulacją jest obowiązek zwrotu kwoty ubezpieczenia pomostowego konsumentowi, gdy dojdzie już do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Pytanie, czy z tego powodu banki nie podniosą marży.

Opóźnienia w sądach wieczystoksięgowych prowadzą do wzrostu kosztów związanych z kredytami hipotecznymi. Do momentu braku wpisu w księdze wieczystej banki wymagają od konsumentów ubezpieczeń pomostowych, które wynoszą od 0,7 ‒ 1 proc. wartości lokalu.

Obecnie na wpis do księgi wieczystej w dużych polskich miastach czeka się około roku.

Czytaj także: RODO, albo łatwy dostęp do danych w księgach wieczystych?

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich