Czy Ministerstwo Sprawiedliwości skróci czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej?
‒ Jako Polski Związek Firm Deweloperskich cieszymy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości zareagowało na nasze apele w przedmiocie rozwiązania problemu opóźnień w księgach wieczystoksięgowych.
Czekamy obecnie na szczegółowe propozycje ustawowe – komentuje Sebastian Juszczak z PZFD.
Obecnie na wpis do księgi wieczystej w dużych polskich miastach czeka się około roku
Bazując na doniesieniach medialnych należy docenić zarządzenie nakazujące traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo.
Czytaj także: Paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje konsumentów ponad 360 mln zł rocznie; jest zawiadomienie do UOKiK
Notariusze z uprawnieniami do wpisów
Kluczowym rozwiązaniem, mającym rozwiązać opóźnienia, ma być umożliwienie dokonywania wpisów w księgach wieczystych notariuszom.
‒ To dobry kierunek. Notariusze stanowią zawód zaufania publicznego i już teraz zajmują się np. sprawami spadkowymi sporządzając akty poświadczenia dziedziczenia.
Stanowi to szansę na przyśpieszenie spraw wieczystoksięgowych. Z pewnością w trakcie procesu legislacyjnego należy wziąć pod uwagę opinie notariuszy – dodaje Sebastian Juszczak.
Czytaj także: Kupujący mieszkania płacą rocznie ponad 360 mln zł za paraliż w sądach wieczystoksięgowych
Zwrot kwoty ubezpieczenia pomostowego klientowi
Ostatnią proponowaną regulacją jest obowiązek zwrotu kwoty ubezpieczenia pomostowego konsumentowi, gdy dojdzie już do dokonania wpisu w księdze wieczystej. Pytanie, czy z tego powodu banki nie podniosą marży.
Opóźnienia w sądach wieczystoksięgowych prowadzą do wzrostu kosztów związanych z kredytami hipotecznymi. Do momentu braku wpisu w księdze wieczystej banki wymagają od konsumentów ubezpieczeń pomostowych, które wynoszą od 0,7 ‒ 1 proc. wartości lokalu.
Obecnie na wpis do księgi wieczystej w dużych polskich miastach czeka się około roku.
Czytaj także: RODO, albo łatwy dostęp do danych w księgach wieczystych?