Czy da się zatrzymać spadek liczby bankomatów?

Czy da się zatrzymać spadek liczby bankomatów?
Krzysztof Kołodziejczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Kongresu Obsługi Gotówki rozmawialiśmy z Krzysztofem Kołodziejczykiem, Prezesem Zarządu Talemax Sp. z o.o., Wiceprezesem Zarządu Polskiej Organizacji Firm Obsługi Gotówki o wchodzącym w życie pod koniec września rozporządzeniu MSWiA, które ze względów bezpieczeństwa wprowadza obowiązek stosowania mechanizmów do barwienia banknotów w urządzeniach obsługujących obrót gotówkowy.

„Dwa dni przed Kongresem Obsługi Gotówki otrzymaliśmy z MSWiA odpowiedź na nasze pismo, że produkty z systemami barwiącymi, które mają certyfikaty Unii Europejskiej mogą być w Polsce stosowane” powiedział Krzysztof Kołodziejczyk.

To oznacza, że bankomaty i recyklery będą musiały być wyposażone w tego typu rozwiązania.

Rosnące koszty obsługi bankomatów

Odpowiadając na pytanie kto będzie ponosił wyższe koszty wyposażonych w takie systemy barwiące bankomatów i recyklerów nasz rozmówca przyznał, że koszty obsługi bankomatów rosną z roku na rok, a wprowadzanie systemów barwiących tylko ten proces spotęguje.

Jak zauważył problemem podstawowym jest to, że międzynarodowe organizacje płatnicze od wielu lat nie godzą się na urealnienie prowizji, które właściciele bankomatów otrzymują.

„Prowizje te są na praktycznie niezmienionym poziomie od ponad 10 lat, także rentowność tych bankomatów z roku na rok jest coraz gorsza i niestety wcześniej czy później można się spodziewać, że coraz więcej bankomatów będzie z polskich ulic znikało” – powiedział Krzysztof Kołodziejczyk i dodał;

„Ten proces już następuje. Dzisiaj mamy ponad 2000 bankomatów mniej niż mieliśmy kilka lat temu”.

Czy będzie potrzeba interwencji NBP?

Jego zdaniem gdyby opłaty zostały urealnione to zagrożenie ograniczeniem liczby bankomatów by zniknęło.

Dodał, że w Polsce przepisy nie pozwalają na wprowadzenie opłaty surcharge, w której klient dodatkowo płaci za wypłatę z bankomatu.

Jak zauważył jeśli zacznie znacząco spadać liczba urządzeń do wypłaty gotówki to mogą być wtedy potrzebne nowe regulacje, które zapobiegną dalszemu likwidowaniu bankomatów.

Podczas Kongresu Obsługi Gotówki przedstawiciele NBP informowali, że jeśli pogorszy się dostęp obywateli do gotówki to bank centralny podejmie odpowiednie działania.

Źródło: BANK.pl