CVI tworzy drugi instytucjonalny fundusz private debt z kapitałem przekraczającym 180 mln euro, dla firm z Europy Środkowej

CVI tworzy drugi instytucjonalny fundusz private debt z kapitałem przekraczającym 180 mln euro, dla firm z Europy Środkowej
Fot. stock.adobe.com / Chanagun
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
CVI Private Debt Fund II („Fundusz”) pozyskał finansowanie od Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jako największy fundusz private debt w regionie, umożliwi CVI realizację pojedynczych inwestycji w firmy z Europy Środkowej o wartości do 25 milionów euro, poinformowała Firma.

CVI Dom Maklerski (CVI) – firma zarządzająca funduszami private debt skoncentrowanymi na firmach z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), z siedzibą w Polsce i działająca w Europie Środkowej – ogłosiła uruchomienie drugiego zamkniętego funduszu skierowanego do inwestorów instytucjonalnych: CVI Private Debt Fund II.

Fundusz, który od I kwartału 2024 roku zebrał od inwestorów instytucjonalnych kapitał w wysokości 181 milionów euro, będzie oferował elastyczne rozwiązania finansowania dłużnego wspierające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.

Wśród inwestorów funduszu znajdują się:

  • Europejski Fundusz Inwestycyjny (część Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego),
  • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju,
  • PFR Ventures

– wszyscy zaangażowani byli również w pierwszy instytucjonalny fundusz CVI.

Do tego grona dołączyli także prywatni inwestorzy z regionu, z których wielu zdecydowało się zainwestować ponownie.

Fundusz po raz pierwszy pozyskał również Międzynarodową Korporację Finansową (IFC), dla której jest to pierwsza inwestycja w fundusz private debt w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Emun, pierwszy inwestor funduszu z Czech.

Od momentu uruchomienia Fundusz zrealizował już 12 inwestycji, a kolejne dwie są planowane do zrealizowania w ciągu miesiąca. Wspierane firmy pochodzą z różnych sektorów, w tym spożywczego, IT, finansów, transportu i nieruchomościowego.

Fundusz planuje przeprowadzenie ponad 40 inwestycji w całej Europie Środkowej, w tym w Polsce i Rumunii, a także w Czechach, na Słowacji, w krajach bałtyckich, na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji.

Czytaj także: Dystrybucja funduszy inwestycyjnych może być korzystna dla banków?

CVI: 700 inwestycji private debt w Europie Środkowej

Do tej pory CVI zrealizowało ponad 700 inwestycji private debt, angażując kapitał o łącznej wartości przekraczającej 3 miliardy euro i wspierając ponad 300 firm w Europie Środkowej.

– Fundusz będzie kontynuował sprawdzoną i skuteczną strategię CVI w zakresie inwestycji private debt w firmy z segmentu MŚP w wybranych krajach Europy Środkowej, przy wielkości pojedynczej inwestycji od 5 do 25 milionów euro. Fundusz spełnia wymogi Artykułu 8, co potwierdza nasze zaangażowanie we wdrażanie polityk ESG w procesie inwestycyjnym – skomentował Marcin Leja, Partner w CVI.

Rafał Lis, Partner Zarządzający w CVI, powiedział:

– Od 2012 roku zarządzamy funduszami private debt skoncentrowanymi na Europie Środkowej, z czasem stając się liderem rynku. W ciągu niespełna trzech lat wprowadzamy już nasz drugi fundusz instytucjonalny. Cieszy nas powrót EIF, EBOR iPFR Ventures w roli inwestorów, a także dołączenie IFC, dla której nasz fundusz jest pierwszą inwestycją w sektorze private debt w Europie Środkowej.”

Czytaj także: EBOiR w grupie inwestorów pierwszego instytucjonalnego funduszu private debt CVI Domu Maklerskiego

Największym fundusz private debt w regionie CE

Fundusz, którego celem jest 300 milionów euro, już teraz jest największym funduszem private debt w regionie, ukierunkowanym na inwestorów instytucjonalnych i Europę Środkową.

– Europa Środkowa oferuje wyjątkowe możliwości w obszarze private debt, rynek wciąż dynamicznie rośnie, a jednocześnie nie jest tak konkurencyjny jak w innych regionach. Zamierzamy w pełni wykorzystać naszą platformę, w tym największy zespół inwestycyjny zajmujący się private debt w Europie Środkowej, który liczy już 20 profesjonalistów.

Fundusz pozwala nam kontynuować wspieranie dobrze funkcjonujących firm z sektora MŚP, zapewniając jednocześnie szybkie zaangażowanie kapitału oraz atrakcyjne, skorygowane o ryzyko zwroty dla naszych inwestorów – dodał Radoslav Tausinger, Partner w CVI.

Marjut Falkstedt, dyrektor generalna EIF, skomentowała:

– W oparciu o naszą bardzo udaną pierwszą współpracę z CVI, cieszymy się, że możemy ponownie wspierać ten zespół, będąc przekonani, że ich dopasowane rozwiązania finansowe pomogą firmom w całej Europie Środkowo-Wschodniej rozwijać się i jednocześnie przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki.

Anne Fossemalle, dyrektor ds. Inwestycji Funduszowych w EBOR, powiedziała:
– Z radością wspieramy nowy fundusz CVI, który przyczyni się do rozwoju sektora private debt w Polsce i w całym regionie CEE. Nasza inwestycja uwolni kluczowy kapitał dla lokalnych MŚP, wspierając ich rozwój i innowacyjność, a jednocześnie przynosząc zwrot finansowy dla Banku. Rozwój ekosystemu finansowego w regionie jest dla nas priorytetem, a CVI to nasz kluczowy partner w tym zakresie.

Ary Naïm, dyrektor Grupy Banku Światowego na Polskę oraz dyrektor IFC na Europę Środkową i Południową, powiedział:

– MŚP odgrywają kluczową rolę we wprowadzaniu innowacji i zapewnianiu wzrostu gospodarczego, a elastyczne finansowanie jest niezbędne dla ich rozwoju. Nasza inwestycja w wiodący fundusz private debt wspiera alternatywne kanały finansowania, uzupełnia braki rynkowe i dywersyfikuje sektor finansowy, aby lepiej służyć niedostatecznie obsługiwanym firmom.

Rozalia Urbanek, dyrektor inwestycyjna w PFR Ventures, powiedziała:

– Z przyjemnością wspieramy lokalnych, dobrze prosperujących zarządzających funduszami. Dlatego zdecydowaliśmy się po raz drugi zainwestować w fundusz private debt CVI. Dzięki temu polskie firmy mogą liczyć na dostęp do kapitału połączony z doświadczeniem.

Źródło: CVI Dom Maklerski