COVID-19: najemcy mogą już składać wnioski o dodatek mieszkaniowy z dopłatą nawet do 1500 zł

COVID-19: najemcy mogą już składać wnioski o dodatek mieszkaniowy z dopłatą nawet do 1500 zł
Źródło: GetHome.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dodatek mieszkaniowy z dopłatą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 to nawet 1500 zł miesięcznie. Mogą na nią liczyć wyłącznie najemcy, także wolnorynkowi, których dochód spadł drastycznie z powodu pandemii koronawirusa ‒ przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Najpewniej każdy słyszał o dodatku mieszkaniowym, o który mogą ubiegać się zarówno właściciele mieszkań i domów, jak i najemcy.

Natomiast dopłata jest nowością, którą rząd zaadresował wyłącznie do najemców i podnajemców – zarówno zamieszkujących w budynkach komunalnych, jak i tych, którzy najmują mieszkania lub pokoje na zasadach rynkowych.

Są pytania, nie ma wniosków

Z tej nowości na razie nie korzysta wiele osób.

Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta Krakowa, w Krakowskim Centrum Świadczeń nie został jeszcze złożony żaden wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu.

-Trudno oszacować skalę zainteresowania tą formą wsparcia. Do tej pory otrzymaliśmy ponad sto telefonicznych zapytań w sprawie dopłat do czynszu – powiedziała portalowi aleBank.pl Anna Latocha z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Dodatek mieszkaniowy z dopłatą pokryje maksymalnie 75% miesięcznego czynszu, jednak wysokość tego typu wsparcia nie przekroczy 1500 zł

Wnioski do gminy o dodatek mieszkaniowy z dopłatą można składać od 5 stycznia do końca marca 2021 roku na podstawie opublikowanej 4 stycznia 2021 r. w Dzienniku Ustaw ustawy „o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”.

Czytaj także: Mieszkać we własnym czy w wynajmowanym mieszkaniu?

Ostre kryteria przyznawania

Żeby uzyskać dodatek mieszkaniowy trzeba spełnić dość surowe kryteria dotyczące dochodu oraz powierzchni mieszkania. Np. średni dochód z ostatnich trzech miesięcy nie może zbytnio przekraczać 1500 zł na osobę, a w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych – 2100 zł.

Wnioski do gminy o dodatek mieszkaniowy z dopłatą można składać od 5 stycznia do końca marca 2021 roku

W kwestii dopłaty z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dochodzą dodatkowe wymagania. M.in. należy wykazać, że było się najemcą lub podnajemcą przed 14 marca 2020 roku (ewentualnie po tej dacie zamieniło na inny lokal), a dochód nie tylko uprawnia do dodatku mieszkaniowego, ale jest też co najmniej o 25% niższy od osiągniętego w 2019 roku.

Czytaj także: Rynek najmu w czasie pandemii, co widać w danych jednej z największych w Polsce firm oferujących mieszkania na wynajem?

Dodatek mieszkaniowy z dopłatą pokryje maksymalnie 75% miesięcznego czynszu, jednak wysokość tego typu wsparcia nie przekroczy 1500 zł. Żeby tyle dostać, miesięczny czynsz musiałby wynieść 2000 zł.

Czytaj także: Dopłata do czynszu wraz z dodatkiem mieszkaniowym do 1,5 tys. zł wyłączone spod egzekucji komorniczej

Dodatki mieszkaniowe także na uregulowanie zaległości

Ministerstwo Rozwoju deklaruje, że zarówno dodatek mieszkaniowy, jak i dopłata będą mogły być przyznane „nie tylko na pokrycie opłat przyszłych, ale i za okres ubiegły, nie wcześniejszy jednak niż od 1 marca 2020 r.”

Ponadto dodatek z dopłatą „mógłby zostać przeznaczony na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy”.
Resort szacuje, że mieszkania na rynku prywatnym i w towarzystwach budownictwa społecznego najmuje od 600 tys. do 900 tys. osób.

Czytaj także: Rynek najmu mieszkań: Expander i Rentier.io podsumowują dekadę 2010‒2020

Marek Wielgo,

ekspert portalu GetHome.pl .

Źródło: aleBank.pl