COVID-19: czy polisa szkolna chroni również podczas zdalnej nauki?
W tej sytuacji warto pamiętać, że wykupione ubezpieczenie szkolne obowiązuje przez cały rok – także w trakcie trwania szkolnej kwarantanny i nadchodzących wakacji.
Ubezpieczenie całodobowe Wiener
W ostatnich latach można zauważyć rosnący trend ku samodzielnemu ubezpieczeniu dzieci, podczas gdy szkolne polisy grupowe cieszą się mniejszą popularnością.
Choć nazwa – szkolne – może okazać się myląca, warto pamiętać, że ubezpieczenie działa całą dobę, także w wakacje i niezależnie od tego, gdzie znajduje się dziecko.
Gdy najmłodszy członek rodziny np. złamie nogę podczas jazdy na hulajnodze lub gry w piłkę w domowym ogrodzie, ubezpieczenie szkolne nadal obejmuje go ochroną.
Bądź na bieżąco – zapisz się na nasz newsletter >>>
2/3 wypadków małych dzieci zdarza się w domu[1]
Jak pokazują badania, większość wypadków i urazów dzieci do 4 lat ma miejsce w domu.[2] Według danych GUS, około 70% wypadków, podczas których interweniują ratownicy medyczni, wystąpiło w domu.
‒ Zarówno uczniowie szkół, jak i studenci objęci są ochroną w ramach ubezpieczenia szkolnego, niezależnie od tego czy edukacja odbywa się w placówkach oświatowych, czy też w domu.
To ważne zwłaszcza teraz, gdy ze względu na swoje bezpieczeństwo większość dzieci musi pozostać w domach, a rodzice są zajęci zdalną pracą – mówi Piotr Nowakowski z firmy Wiener.
Pogodzenie efektywnej pracy w trybie home office i opieki nad dziećmi może być dużym wyzwaniem.
Wtedy nietrudno o nudę, niecodzienne pomysły najmłodszych i… niefortunny uraz.
Zgłoś nieszczęśliwy wypadek przez Internet
Gdy już się przydarzy nieszczęśliwy wypadek, to warto wiedzieć, że szkodę można zgłosić nie tylko przez telefon i pocztę email, ale również przez platformę ubezpieczyciela Wiener.
Sam proces zgłoszenia jest bardzo prosty: wystarczy wypełnić formularz, dołączyć skan dokumentów związanych z wypadkiem (m.in. zaświadczenie lekarskie) i poczekać na kontakt ze strony ubezpieczyciela.
Nationale-Nederlanden: polisa na dotychczasowych zasadach
Na pytanie portalu aleBank.pl odpowiedziała również ekspertka Małgorzata Zgudka, Kierownik ds. Produktu z Nationale-Nederlanden.
‒ Polisa NNW od Nationale-Nederlanden działa na dotychczasowych warunkach. Ubezpieczone dziecko jest objęte ochroną przez całą dobę niezależnie od miejsca pobytu.
Panująca pandemia nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony i nie jest wskazana jako wykluczenie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zgłoszenie szkody możliwe jest zarówno przez infolinię, jak również online przez stronę www.
WARTA: zgłoszenie też poprzez aplikację Messenger
Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty również potwierdził w odpowiedzi na pytanie aleBank.pl, że:
‒ Sprawę z naszej polisy NNW można zgłosić za pomocą infolinii oraz formularza na naszej stronie internetowej lub na naszym profilu w aplikacji Messenger.
Ubezpieczenie NNW Warty działa również podczas pandemii, tak więc ubezpieczone dzieci są chronione także przebywając w domu.
UNIQA proponuje też specjalny formularz
Jak poinformował portal aleBank.pl Michał Modzelewski, dyrektor ds. wsparcia klienta w pionie UNIQA dla Biznesu, UNIQA już od dłuższego czasu, niezależnie od obecnej pandemii, promowała wśród klientów dedykowany formularz zgłaszania szkód udostępniony na www.uniqa.pl. Jest to najwygodniejszy z perspektywy klienta sposób zgłoszenia szkody.
Bezpośredni link do formularza ubezpieczeń szkolnych: https://www.uniqa.pl/obsluga-i-kontakt/likwidacja-szkod/formularz-zdrowotny
‒ Dzięki formularzom w prosty sposób zbieramy od klienta niezbędne dane dla prawidłowego przyjęcia zgłoszenia szkody i bezzwłocznego rozpoczęcia procesu jej likwidacji. Klient jest pytany jedynie o kluczowe informacje. Dodatkowo, by przyspieszyć wypłatę świadczenia, już na tym etapie pytamy m.in. o numer konta klienta (co skraca czas rozliczenia).
Jeśli chodzi o sam proces likwidacji mamy tu analogiczną sytuację. Od wielu lat, dla niemal całego portfela szkód z ubezpieczenia szkolnego, umożliwiamy klientom ich likwidację z wyłączeniem konieczności przeprowadzania komisji lekarskich.
Dzięki współpracującym z nami lekarzom orzecznikom, jesteśmy w stanie zaocznie zweryfikować uszczerbek na zdrowiu i zaproponować adekwatne świadczenie odszkodowawcze. Ta formuła jest propozycją składaną klientowi, który oczywiście zawsze może wystąpić o bezpośrednią komisję lekarską ‒ podkreśla Michał Modzelewski.
UNIQA była dobrze przygotowana do wyzwań i utrudnień, które wywołała pandemia COVID-19. Prócz powyższych rozwiązań, pracownicy od lat działali w trybie pracy zdalnej. Dzięki temu cała organizacja UNIQA szybko przystosowała się do zmienionej sytuacji serwisu likwidacyjnego w czasach izolacji i akcji #zostańwdomu.
PZU: ubezpieczenie szkolne bez zmian
Ubezpieczenie NNW Szkolne w PZU funkcjonuje bez żadnych zmian spowodowanych stanem epidemii ‒ poinformowało portal aleBank.pl. Biuro Prasowe PZU.
Ochrona ubezpieczeniowa dzieci działa bez względu na to, czy wypadek przydarzy się im w szkole, czy w domu. Szkody można zgłaszać i sprawdzać ich status za pośrednictwem platformy internetowej moje.pzu.pl i aplikacji mobilnej mojePZU.
Aegon proponuje indywidualne ubezpieczenia NNW dziecka
‒ My nie mamy w ofercie tzw. „szkolnego NNW”. Natomiast w Aegon oferujemy rodzicom indywidulane ubezpieczenie NNW dziecka, które zapewnia mu pomoc w razie wypadku w każdej sytuacji, a więc nie tylko w razie wypadku na terenie szkoły w trakcie zajęć, ale i w domu, na placu zabaw, w trakcie wyjazdu, także prywatnego, itd. (choć z tych form rekreacji ostatnio nie korzystamy).
Tu pandemia czy brak zajęć w szkole nie mają wpływu na funkcjonowanie polisy ‒ wyjaśnił w odpowiedzi na pytanie aleBank.pl Marcin Pawelec, Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej, Rzecznik prasowy Aegon
AXA planuje nowe ubezpieczenie w tym roku
Natomiast jak poinformowała nasz portal aleBank.pl Aleksandra Leszczyńska, rzecznik prasowy, Grupa AXA w Polsce:
‒ Nie mamy obecnie ubezpieczenia szkolnego NNW, wprowadzimy na nowo do oferty w drugiej połowie 2020 roku.
[1] – Źródło: GUS (2011), Stan zdrowia ludności Polski w 2009 roku oraz dane przedstawione podczas kampanii edukacyjnej „Dom Bezpieczny”
[2] – Źródło: Dane przedstawione podczas kampanii edukacyjnej „Uwaga Dziecko”