Co trzecia firma z branży TSL prognozuje większą sprzedaż

Co trzecia firma z branży TSL prognozuje większą sprzedaż
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy transportowe i logistyczne weszły w 2024 rok w jeszcze lepszych nastrojach niż zakończyły ubiegły rok. Branżowy subindeks Barometru EFL dla TSL na I. kwartał tego roku wyniósł 58,1 pkt., o 5,4 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. Tak dobrego wyniku sektor nie odnotował od ponad 6 lat – w IV kwartale 2017 roku odczyt wyniósł 63,8 pkt. 34% przedsiębiorstw prognozuje wyższą sprzedaż, a 15 % większe inwestycje. Coraz mniejszym wyzwaniem pozostaje także inflacja. Tylko 15 % przedstawicieli sektora TSL się jej obawia, o 12 p.p. mniej niż kwartał wcześniej, poinformował EFL.

Subindeks Barometru EFL na I kwartał br. dla branży transportowej wyniósł 58,1 pkt., o 5,4 pkt. więcej niż w IV kwartale 2023 roku.

Jest to najwyższa wartość wskaźnika nie tylko wśród sześciu badanych sektorów, ale od IV kwartału 2017 roku – wówczas wartość subindeksu wyniosła 63,8 pkt.

– Wskaźnik branżowy dla transportu i logistyki drugi kwartał z rzędu przekroczył próg OR, co oznacza, że sektor TSL w Polsce od kilku miesięcy nabiera prędkości.

Przypomnijmy, że poziom ograniczonego rozwoju mikro, małych i średnich firm, który w naszym badaniu wynosi 50 punktów oznacza, że firmy widzą szanse na większy rozwój ich biznesu. Mają obiektywne przesłanki do tego, aby prognozować wyższą sprzedaż oraz więcej inwestować.

Z tak pozytywnymi prognozami nie mieliśmy do czynienia od kilku lat i liczymy, że to początek wzrostowego trendu – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Czytaj także: Brexit: nowe obowiązki dla przewoźników i eksporterów towarów do Wielkiej Brytanii od 31 stycznia ’24

TSL: sprzedaż jedzie w górę

Na I. kwartał tego roku przedstawiciele sektora TSL wystawili bardziej optymistyczne prognozy zarówno w obszarze sprzedaży, jak i inwestycji. 34 proc. firm logistycznych, transportowych i spedycyjnych liczy na większą sprzedaż na początku roku.

To zdecydowanie więcej niż pod koniec ubiegłego roku – w IV. kwartale 2023 roku było to 13 proc. Za większymi przychodami „jedzie” lepsza płynność finansowa, na którą liczy 31 proc. (kwartał wcześniej było to 10 proc.).

Inwestycje także mają iść w górę. 15 proc. firm z sektora TSL planuje zwiększyć poziom inwestycji, kwartał wcześniej było to 12 proc.

16 proc. zapytanych zgłasza natomiast większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne (kwartał wcześniej było to 13 proc.).

Czytaj także: Branża transportu drogowego potrzebuje wsparcia dla rozwiązań redukujących emisje CO2

Z inflacją na tempomacie

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy transportowe podobnie jak pozostałe branże coraz mniej obawiają się obu czynników. W I. kwartale tego roku na negatywny wpływ wojny na działalność biznesową wskazuje tylko 4 proc. zapytanych (-7 p.p. w ujęciu kwartalnym).

Nieco więcej firm transportowych obawia się inflacji, ale tutaj także widać spadek pesymistycznych prognoz. 15 proc. przedsiębiorstw transportowych boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Trzy miesiące wcześniej aż 29 proc. firm wskazało na taką odpowiedź.

W HoReCa tak odpowiedziało aż 47,5proc. zapytanych, w handlu – 35 proc., w przemyśle 27 proc., w budownictwie 30 proc., a w usługach 41 proc.

Główny odczyt Barometru EFL na I kwartał 2024 roku wyniósł 52,5 pkt., o 2,1 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

***

Barometr EFL dla branży transportowej na I kwartał 2024:

•         Subindeks: 58,1 pkt. (+5,4 pkt. kw./kw.)

•         Inwestycje: 15 proc. planuje większe inwestycje, 76 proc. przedsiębiorców nie spodziewa się zmian w inwestycjach

•         Sprzedaż: 34 proc. prognozuje wzrost sprzedaży, 57,5 proc. przedsiębiorców prognozuje podobny poziom sprzedaży jak w IV kwartale 2023

•         Płynność finansowa: 31 proc. przedsiębiorców prognozuje wyższy poziom płynności finansowej niż w IV kwartale 2023

•         Finansowanie zewnętrzne: 61 proc. przedsiębiorców prognozuje zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne na takim samym poziomie jak w IV kwartale 2023

Branżowy subindeks Barometru EFL dla TSL na I. kwartał 2024 roku
Źródło: EFL
Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL