Co chcieliby mieć Polacy?

Co chcieliby mieć Polacy?
fot. Fotolia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indicator na zlecenie Banku Ochrony Środowiska przeprowadził badanie - Marzenia Polaków.

Wśród tych większych i mniejszych marzeń, to właśnie zdrowie okazało się kluczowe.

Podstawowym celem badania było sprawdzenie o czym marzą Polacy, spełnienie których marzeń jest dla nich priorytetem, w jaki sposób próbują je spełniać, a także jakie problemy napotykają w ich realizacji. Okazuje się, że marzymy przede wszystkim o tym, czego nam brakuje lub czego utraty boimy się najbardziej. Nasze pragnienia w większości nie są wygórowane. Wśród tych większych i mniejszych marzeń, to właśnie zdrowie okazało się kluczowe.

Drugie marzenie, które można wyodrębnić z wypowiedzi respondentów dotyczy kwestii finansowej i nastawienia na osiągniecie wysokiego statusu materialnego. Duża część badanych w prosty sposób określa, że pragnie dużej ilości pieniędzy. Większość pragnie stabilizacji i niezależności finansowej, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie.

Trzecim najczęściej pojawiającym się pragnieniem są podróże niezależnie od tego, czy mówimy o małych, dużych, bliskich, czy dalekich. Krótkie wypady np. do SPA są tak samo atrakcyjną wizją, co kilkumiesięczne zwiedzanie kuli ziemskiej. Polacy chcą zwiedzać zarówno swój kraj, jak i pozostałe części świata.

„Po pierwsze chcę zdrowia dla mnie i moich bliskich, po drugie chcę żeby moje życie było zapewnione finansowo do śmierci i po trzecie chcę wycieczki dookoła świata dla mojej rodziny” – mówi jedna z kobiet biorących udział w badaniu.

Na czwartym miejscu najczęściej wspominanych marzeń jest posiadanie domu lub mieszkania. Respondenci podkreślają, że pragną domu z ogródkiem. Często również wspominają, że chcieliby wykonać remont lub dokończyć budowę domu.

– Chciałbym zbudować wspaniały dom dla rodziny. Chciałbym opływać w luksusy i bogactwo związane z prowadzeniem własnej działalności, nie będąc przy tym rozpoznawalnym przez mas media. Marzę jeszcze o podróżach. – wypowiada się jeden z Respondentów.

Co stoi na przeszkodzie do realizacji naszych marzeń? Zdecydowana większość respondentów (63%) wskazuje na brak pieniędzy. Kolejną barierą jest brak szczęścia 42%, a następnie brak odwagi i wiary w siebie 38%. Co trzeciemu badanemu brakuje czasu, aby móc spełnić swoje marzenia. Marzenia i bariery ich realizacji zmieniają się z wiekiem i sytuacją materialno-społeczną. Im jesteśmy starsi tym mniej zwracamy uwagę na wygląd, a bardziej skupiamy się na aspektach zdrowotnych, niemniej jednak przez całe życie marzymy i w różny sposób dążymy do realizacji naszych pragnień. Obraz marzeń Polaków znajduje się w załączonym raporcie.

Raport dostępny jest pod linkiem.

Źródło: BOŚ Bank