
Płaca minimalna w Polsce najwyższa wśród państw CEE – członków UE
Od 1 stycznia 2025 roku 22 z 27 krajów Unii Europejskiej ma krajową płacę minimalną. Wyjątki stanowią Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja.
Od 1 stycznia 2025 roku 22 z 27 krajów Unii Europejskiej ma krajową płacę minimalną. Wyjątki stanowią Dania, Włochy, Austria, Finlandia i Szwecja.
Największe banki europejskie utworzyły grupę zadaniową, której celem jest wzmocnienie potencjału sektora w zakresie wspierania wydatków obronnych krajów Unii Europejskiej. Inicjatywa w tej sprawie wyszła od Europejskiej Federacji Bankowej – organizacji zrzeszającej stowarzyszenia bankowe z 32 krajów, również spoza UE.
W czwartek, 10 kwietnia ’25 przewodnicząca Rady ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego Claudia Buch wygłosiła wykład w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Oceniła w nim skomplikowaną globalną sytuację, związaną z możliwą wojną celną, a także zwiększonym ryzykiem geopolitycznym.
Według danych Eurostatu w czwartym kwartale 2024 r. ceny nieruchomości mieszkalnych (mieszkań, domów jednorodzinnych, domów szeregowych itp.) w Unii Europejskiej były wyższe o 4,9% w porównaniu z czwartym kwartałem 2023 r., natomiast czynsze wzrosły w tym czasie o 3,2%.
Europejskie banki mocno odczuły narzucenie przez Stany Zjednoczone taryf celnych, wyższych niż oczekiwano. W ciągu dwóch dni po amerykańskim „dniu wolności”, jak Donald Trump nazwał wprowadzenie ceł 2 kwietnia indeks akcji największych banków europejskich STOXX Europe 600 Banks spadł o 14,3%.
Pogłębioną analizę skutków działań administracji amerykańskiej dla Unii Europejskiej przygotowało na zlecenie Komisji ds. Gospodarczych i Walutowych Parlamentu Europejskiego czterech ekonomistów: Sander Tordoir, Shahin Vallee, Oliver Reiter i Robert Stehrer.
Główny Urząd Statystyczny podał wstępną informację dotyczącą deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. sektor GG) w 2024 roku. Zarówno deficyt jak i dług podany przez GUS są wyraźnie większe niż prognoza zawarta w dokumencie Średniookresowy Plan Budżetowo-Strukturalny, który został przyjęty przez rząd i przesłany do Komisji Europejskiej w październiku 2024 roku.
Komisja Europejska jak co roku (od 2016 roku) opublikowała dokument Debt Sustainability Monitor. Jego celem jest dostarczenie kompleksowej analizy wyzwań związanych z trwałością długu publicznego w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Raport ocenia ryzyka fiskalne w perspektywie krótkoterminowej, średnioterminowej i długoterminowej, uwzględniając różne scenariusze gospodarcze.
W 2024 roku wyniki finansowe badanych przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorstw niefinansowych były znacznie niższe od uzyskanych rok wcześniej. Pogorszeniu uległy też wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Dane dotyczą 17 751 przedsiębiorstw niefinansowych (jednostek prawnych) prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób.
Według danych OECD, zamieszczonych w raporcie Global Debt Report relacja kosztów odsetek od zaciągniętych przez państwo długów do PKB w krajach bogatych jest najwyższa od 2007 roku. Obsługa długu kosztuje państwa więcej niż wydatki na obronę i mieszkalnictwo, pisze Witold Gadomski.
Komisja Europejska przyjęła strategię dotyczącą unii oszczędnościowo-inwestycyjnej (SIU), która ma pobudzić gospodarkę europejską poprzez wykorzystanie oszczędności mieszkańców Unii do finansowania inwestycji.
Wyższa inflacja wynikająca z taryf celnych oraz bodźców fiskalnych mogą spowolnić tendencję spadkową stóp procentowych, co wpłynie korzystnie na dochody banków z tytułu odsetek – piszą w swym komentarzu analitycy Morningstar.
Analizując okresowo dane banków skupiamy się głównie na finansach, dynamikach poszczególnych pozycji bilansu i rachunku wyników. Z mniejszą uwagą podchodzimy do bazy klientów czy struktury bilansów, a także tego, jaka część poszczególnych segmentów klientowsko-produktowych przypada na daną instytucję. Pora to zmienić.
Inflacja w lutym była niższa niż przewidywały prognozy. Wyniosła 4,9% (liczona w stosunku do lutego 2024), wobec przewidywanej 5,1-5,3%. Według opinii części ekonomistów ma to związek ze zmianami wprowadzonymi przez GUS przy obliczaniu wskaźnika CPI.
Europejski Bank Centralny udzielił formalnej zgody na bezpośrednie nabycie do 29,9% akcji Commerzbank AG przez UniCredit.
Stany Zjednoczone są największym odbiorcą towarów z Unii Europejskiej i drugim co do wielkości partnerem w imporcie towarów. Eksport do USA stanowił w 2024 roku 20,6% eksportu unijnego, a import z USA 13,7% unijnego importu.
Zapowiadany rozwój przemysłu obronnego w Europie może być dla banków okazją do korzystnych umów kredytowych. Problemem jest jednak to, że wewnętrzne przepisy wielu banków utrudniają finansowanie rozwoju tego sektora gospodarki.
Według badania przeprowadzonego przez Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) i London Stock Exchange Group (LSEG) globalny rynek islamskich finansów wart był w roku 2023 4,9 bln dolarów.
Rynki finansowe na propozycje zwiększenia wydatków obronnych krajów Unii Europejskiej, a tym samym rozluźnienia reguł fiskalnych wynikających z Paktu Stabilności i Wzrostu zareagowały wzrostem rentowności obligacji rządowych.
Eksperci EBOiR oceniają że w Polsce realny wzrost PKB osiągnie 3,4% w 2025 r. i 3,2% w 2026 r. i będzie najwyższy wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Według firmy doradczej EY europejskie banki uzyskały dobre wyniki w czwartym kwartale 2024 roku. Nie przeszkodziły w tym przeciwności wynikające ze spadających stóp procentowych, rosnącej niepewności geopolitycznej i dużej zmienności rynku.
Prezes Banku Francji François Villeroy de Galhau udzielił ważnego wywiadu miesięcznikowi „Alternatives économiques”. Przed kilkoma tygodniami apelował wraz z prezesami centralnych banków Niemiec, Włoch i Hiszpanii do organów regulacyjnych strefy euro o uproszczenie przepisów bankowych. W wywiadzie ostrzega jednak, że nadmierna deregulacja, taka jaką przeprowadzają Stany Zjednoczone Donalda Trumpa – jest niebezpieczna dla systemu bankowego.
W Unii Europejskiej (UE) w 2024 roku 94% osób w wieku 16–74 lat korzystało z Internetu. Jak wynika z najnowszego corocznego badania dotyczącego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w UE rośnie skala zakupów online. Badania takie przeprowadza Eurostat od 2002 roku.
Ponad 20 milionów uncji trojańskich złota, wartych około 60 miliardów dolarów, trafiło do depozytów nowojorskiej giełdy Comex od dnia wyborów prezydenckich w USA. Większość pochodzi z londyńskiego rynku złota — największego na świecie.
Czterech najważniejszych bankierów centralnych Unii Europejskiej Hiszpan Jose Luis Escriva, Niemiec Joachim Nagel, Włoch Fabio Panetta i Francuz Francois Villeroy de Galhau zaapelowało do organów regulacyjnych strefy euro o uproszczenie licznych przepisów, które, jak twierdzą banki komercyjne, stawiają ich w coraz gorszej sytuacji w stosunku do międzynarodowych konkurentów.
Według danych Bloomberga STOXX Europe 600 Banks index, który śledzi notowania giełdowe akcji 47 największych banków w Europie, przyniósł od początku 2022 roku ponad 100% zwrotu, uwzględniając wzrosty cen akcji i dywidendy. Inwestycja w ten indeks była bardziej korzystna niż w indeks Bloomberg Mag 7, śledzący notowania akcji siedmiu amerykańskich korporacji technologicznych o największej kapitalizacji, która dała w tym czasie zwrot ok. 90%.
Barclays poinformował w czwartek (13.02.2025), że jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Urząd Nadzoru Finansowego (FCA), w związku z domniemanym brakiem dostatecznej kontroli nad przestępstwami prania pieniędzy.
Według danych węgierskiego urzędu statystycznego ceny konsumpcyjne wzrosły w tym kraju w styczniu o 5,5% w ujęciu rocznym, co jest najszybszym tempem od 13 miesięcy.
Amerykański dwutygodnik „Fortune” przytacza opinię Adama Ennamli, dyrektora ds. ryzyka w General Bank of Canada, według którego oszustwa wykorzystujące sztuczną inteligencję stanowią połowę wszystkich prób oszustw.
Dlaczego jest źle, jeśli jest tak dobrze? Wyniki są dobre, a co na to wycena? Rok 2024 upłynął bankom giełdowym w atmosferze niepewności rynkowej i sceptycyzmu w stosunku do nich ze strony inwestorów – kursy akcji wielu z nich praktycznie nie uległy zmianie, ale na wybranych można było w minionym roku nieźle zarobić.