Firmy coraz więcej inwestują w instrumenty finansowe
Według badania Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2023 w aktywach przedsiębiorstw niefinansowych wartość instrumentów finansowych wzrosła o 8% w stosunku do roku poprzedniego.
Według badania Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2023 w aktywach przedsiębiorstw niefinansowych wartość instrumentów finansowych wzrosła o 8% w stosunku do roku poprzedniego.
Globalna firma ratingowa Morningstar DBRS w raporcie opublikowanym 13 listopada oczekuje, że europejskie banki odnotują spadek zysków w 2025 r., z powodu spadających stóp procentowych i dochodu odsetkowego netto, który stanowi ponad 70% podstawowych przychodów europejskich banków.
Nadzieje na to, że w tym roku wzrost gospodarczy przekroczy 3%, a w przyszłym zbliży się do 4% na razie się nie potwierdzają. Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo realnie zmniejszył się o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7%.
Niemiecki Volksbank Kaiserslautern jako pierwszy bank spółdzielczy w Europie wprowadził czterodniowy tydzień pracy. Stało się to 1 lipca 2022 r. To pionierskie w spółdzielczym sektorze bankowym rozwiązanie dotyczy instytucji średniej wielkości ze 160-letnią historią, liczącej ponad 70 tys. klientów, 28 tys. członków i 212 pracowników oraz dysponującej aktywami o wartości 1500 mln euro.
Efektem amerykańskich wyborów jest umocnienie dolara oraz hossa bitcoina, którego wartość w ciągu tygodnia wzrosła o 30%, choć w środę 13 listopada nieznacznie spadła.
O wpływie zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA na dalsze losy propozycji Bazylea III pisze Witold Gadomski.
Rezerwa Federalna USA obniżyła w czwartek stopy procentowe o 0,25 pkt proc. dwa dni po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach. Wynik wyborów wywołał obawy dotyczące inflacji z powodu planu gospodarczego prezydenta-elekta opartego na wysokich cłach. Wprawdzie obniżka stopy była oczekiwana, ale pojawiły się głosy, że ze względu na wynik wyborów może zostać odsunięta.
W czerwcu 16 laureatów nagrody Nobla z ekonomii opublikowało list otwarty, przestrzegając przed katastrofalnymi, ich zdaniem, konsekwencjami programu gospodarczego republikańskiego kandydata na prezydenta USA, pisze Witold Gadomski.
Według danych Eurostatu w 2023 r. dochody podatkowe (wliczając składki na ubezpieczenia społeczne netto ) stanowiły w Unii Europejskiej 40,0% PKB. Relacja ta spadła w porównaniu z 2022 r., gdy wynosiła 40,7%. W strefie euro dochody podatkowe również spadły z 41,4% w 2022 r. do 40,6% w 2023 r.
Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącej sytuacji społeczno-gospodarczej Polski po trzech kwartałach nie wynika, by gospodarka znajdowała się w fazie silnego ożywienia, pisze Witold Gadomski.
Trzy tygodnie po przyjęciu „Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028” rząd zaakceptował nowelizację tegorocznego budżetu, pisze Witold Gadomski.
Spadek inflacji i nadzieja na spadek stóp procentowych spowodowały, że oszczędzanie w funduszach inwestycyjnych stało się opłacalne, pisze Witold Gadomski.
Intesa Sanpaolo, największy bank we Włoszech, ogłosił w środę, że zawarł porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie dobrowolnej likwidacji 9 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych trzech lat.
Portal Politico zamieścił ważny tekst Joachima Nagela i Nicolasa Verona dotyczący unii bankowej. Joachim Nagel jest prezesem niemieckiego Bundesbanku, a Nicolas Véron naukowcem w Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie oraz w Bruegel Institute w Brukseli.
Norweski bank z siedzibą w Oslo DNB Bank ASA kupi wszystkie akcje szwedzkiej firmy finansowej Carnegie Holding AB za kwotę około 12 mld norweskich koron (1,02 mld euro). Bank wydał oświadczenie, że zawarł umowę w sprawie zakupu akcji z głównym właścicielem Carnegie – Altor Equity Partners Haralda Mixa , a także z udziałowcami mniejszościowymi.
Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego wygłosiła przemówienie przed corocznym spotkaniem MFW i Banku Światowego. Powiedziała, że w gospodarce światowej pojawiły się pewne dobre tendencje, przede wszystkim globalny spadek inflacji, któremu nie towarzyszyła recesja. Jednakże szok inflacyjny sprzed kilku lat będzie miał trwałe skutki dla dochodów gospodarstw domowych – stwierdziła.
„Zła polityka gospodarcza, którą obecny rząd kontynuuje, spowoduje nieuchronnie obniżenie tempa wzrostu gospodarczego. Wówczas sytuacja finansów publicznych stanie się dramatyczna” – mówił założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Leszek Balcerowicz przy okazji prezentacji ocen ekspertów FOR dotyczących finansów publicznych w Polsce.
10 października 2024 roku Rada Bankowa, która jest najwyższym organem Narodowego Banku Czech (ČNB) podjęła decyzję o zmianie wysokości rezerw obowiązkowych trzymanych przez czeskie banki komercyjne w banku centralnym – z poziomu 2% na 4%. Poprzedni poziom był ustalony w 1999 roku i obowiązywał przez 25 lat. Nowy poziom rezerw zacznie obowiązywać 2 stycznia 2025 roku.
Liczące niemal 1,5 mld mieszkańców Indie są najludniejszym krajem na naszej planecie – w 2023 r. pod względem liczby populacji wyprzedziły Chiny. Od zapoczątkowania reform rynkowych na początku lat 90. XX w. należą wraz z Chinami do najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, średnioroczne tempo wzrostu PKB w latach 1991–2019 wynosiło 6,6%.
Jak podał GUS PKB w 2023 r. wzrósł realnie o 0,1% w porównaniu z 2022 r. Wynik uległ zmianie w stosunku do opublikowanego 18 kwietnia 2024 r. wstępnego szacunku o minus 0,1 pkt proc.
Ceny energii i paliw wywołały inflację, a potem wpłynęły na jej spadek, pisze Witold Gadomski.
Przywódcy trzech największych krajów Unii Europejskiej Niemiec, Francji i Włoch zaapelowali o powściągliwość w zaostrzaniu regulacji finansowych. We wspólnym liście do dyrektora generalnego ds. usług finansowych Komisji Europejskiej Johna Berrigana wezwali, by ten organ wykonawczy Unii Europejskiej powstrzymał się od uruchamiania nowych inicjatyw na dużą skalę w sektorze finansowym.
Jedynym krajem w Unii Europejskiej, mającym wyższą niż Polska inflację jest Rumunia, ale już wkrótce to my będziemy liderem wysokiej inflacji w UE, pisze Witold Gadomski.
Jak wynika z corocznych badań budżetów domowych, przeprowadzanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2023 roku udział wydatków w dochodach gospodarstw domowych ogółem spadł w porównaniu z rokiem 2022 o 2,4 pkt proc., co wskazuje na większe możliwości gromadzenia oszczędności.
Największe banki Unii Europejskiej tworzą nową platformę płatniczą – Wero – która może stać się poważną konkurencją dla kart Visa i Mastercard. Ma stać się pierwszym paneuropejskim rozwiązaniem płatniczym dla jednolitego rynku unijnego.
W środę 24 września Rada Bankowa Narodowego Banku Czeskiego (ČNB) obniżyła podstawową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego do 4,25%. Tym samym stopy w Republice Czeskiej są na najniższym poziomie od początku lutego 2022 roku.
Kolejna rocznica upadku banku Lehman Brothers (15 września 2008 roku) skłoniła analityków Bloomberga do podsumowania kosztów i zysków ratowania banków przez rządy Stanów Zjednoczonych i kilku państw europejskich.
Największe na świecie banki, fundusze i firmy zarządzające inwestycjami są zainteresowane finansowaniem energetyki jądrowej, pisze Witold Gadomski w kontekście rozpoczynającej się dzisiaj w Nowym Jorku konferencji poświęconej polityce klimatycznej.
Jak wynika z danych Eurostatu w drugim kwartale 2024 r. godzinowe koszty pracy były w Unii Europejskiej o 5,2% wyższe w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W przemyśle były wyższe o 5,3%, w budownictwie o 5,8%, a w usługach o 4,9%.
Zakup 9% akcji Commerzbanku przez UniCredit budzi w niemieckich środowiskach finansowych obawy, zwłaszcza że włoski bank nie ukrywa, że zamierza zwiększyć swój udział, a być może przejąć nad Commerzbankiem kontrolę. Zarząd banku zatrudnił ekspertów z Goldman Sachs Group Inc., którzy mają przygotować strategię obrony przed przejęciem przez Włochów.