Autor: MS

stos monet na tle flagi Polski
Gospodarka | Z rynku finansowego

Ministerstwo Finansów: dochody budżetu nareszcie szybko rosną

W pierwszym kwartale 2024 roku dochody budżetu były o 17,5% wyższe niż w pierwszym kwartale 2023 roku, a dochody podatkowe wyższe aż o 20,3%. Szczególnie szybko rosły dochody z VAT – o 27,3% oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – o 22%, poinformowało Ministerstwo Finansów. Najniższą dynamikę miały wpływy z akcyzy, które wzrosły w porównaniu z rokiem 2023 tylko o 3,4%.

CZYTAJ WIĘCEJ
BANK 2024/04

Nowoczesny Bank Spółdzielczy | Modele działalności | Nie ma to jak dobre relacje

Ze względu na charakter współpracy banku z klientami na rynku usług bankowych, a szczególnie w segmencie kredytów, można wyróżnić dwa modele bankowości: transakcyjną (ang. transaction banking) i relacyjną (ang. relationship banking). Różnią się one między sobą głównie czasem trwania relacji banku z klientami i zakresem nabywanych produktów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Deutsche Pfandbriefbank AG (PBB)
Z rynku finansowego

Deutsche Pfandbriefbank AG w tarapatach

Deutsche Pfandbriefbank AG (PBB) jest jedną z największych firm finansujących nieruchomości w Niemczech. W marcu ‘24 bank podał informację, że udzielił ponad 3 mld euro kredytów deweloperskich wysokiego ryzyka, głównie w Niemczech, z czego połowa była przeznaczona na budowę biurowców. Pieniądze zaangażowane są w budowach, z których wiele jest jeszcze dalekich od ukończenia. Bank zaangażowany jest też na rynku amerykańskim, gdzie ceny powierzchni biurowych spadają.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 38