Chiny i USA: oni zaczną Nowy Rok

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Dziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga - indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach. Wyraźny wzrost liczby zasiłków, powyżej 280-290 tys., to woda na młyn spekulacji na temat spowolnienia podwyżek stóp przez Fed. Z PMI sytuacja nie jest jednoznaczna, ale jego wzrost byłby dobrym sygnałem dla giełdy.

W niedzielę 3 stycznia pojawią się pierwsze w nowym roku wypowiedzi prominentnych członków Fed: głos zabierze aż trzech jego przedstawicieli – wiceprezes Stanley Fischer, John Williams z San Francisco i  szefowa Fed z Cleveland Loretta Mester. 2016 rok rozpocznie się mocnym amerykańskim akcentem.

W czasie długiego weekendu opublikowane zostaną interesujące dane z innej wielkiej gospodarki: w piątek 1 stycznia chińska organizacja managerów logistyki i zaopatrzenia China Federation of Logistics and Purchasing (CFLP) przedstawi swój wskaźników PMI dla przemysłu i usług za grudzień. Ich wzrost świadczyłby o tym, że polityka chińskich władz przynosi efekty. Taki obrót sprawy, gdyby rzeczywiście dane były lepsze niż poprzednio, to dobra wiadomość nie tylko dla Chin, ale także pozytywny sygnał dla całego 2016 roku.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska