Centrum AMRON: w 2022 roku ceny transakcyjne mieszkań będą nadal rosły, ale wolniej niż w poprzednich latach

Centrum AMRON: w 2022 roku ceny transakcyjne mieszkań będą nadal rosły, ale wolniej niż w poprzednich latach
Fot. stock.adobe.com/PIC SNIPE
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ocenie Centrum AMRON ceny transakcyjne metra kwadratowego w bieżącym roku wciąż będą rosły, choć w tempie zdecydowanie mniejszym niż w latach 2018–2021. Wzrosty cen będą wynikały również z wyższych kosztów budowy.

„Wejście w życie od początku roku nowych zasad podatkowych w ramach Polskiego Ładu, a następnie jego kolejne korekty i zmiany wprowadziły niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej, a także wysokości przyszłych dochodów potencjalnych kredytobiorców i nabywców mieszkań” – dodaje.

Największe wzrosty cen w Warszawie

AMRON pisze, że w I kwartale 2022 r. w większości największych miast Polski kontynuowany był, choć już ze zdecydowanie mniejszą dynamiką, wzrost średniej ceny transakcyjnej 1 m kw. powierzchni użytkowej mieszkania.

Czytaj także: NBP: przyspieszenie dynamiki cen mieszkań w większości miast w I kw. 2022 r. >>>

„Najwyższy wzrost średniej ceny nominalnej, o 2,70 proc., odnotowano w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna wyniosła 11 382 zł/m kw. W grupie największych miast Polski odnotowano pierwszy spadek – średnia cena w Gdańsku spadła o 0,44 proc. Należy zwrócić jednak uwagę, że w żadnej lokalizacji wzrost średnich cen nie przekroczył poziomu 3 proc.” – napisano.

„Biorąc pod uwagę poziom inflacji notowany w I kwartale, oznacza to, że w ujęciu realnym średnie ceny 1 m kw. mieszkań we wszystkich badanych lokalizacjach spadły” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES