Bułgaria gotowa do przyjęcia euro w 2026 roku

Bułgaria gotowa do przyjęcia euro w 2026 roku
Fot. stock. adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
4 czerwca 2025 roku Komisja Europejska ogłosiła, że Bułgaria spełniła wszystkie niezbędne warunki do przystąpienia do strefy euro i będzie mogła wprowadzić wspólną walutę z dniem 1 stycznia 2026 roku.

Decyzja ta stanowi przełomowy moment w historii bułgarskiej integracji europejskiej i otwiera drogę do przystąpienia tego kraju do unii walutowej.

Ocena gotowości Bułgarii została zawarta w opublikowanym przez Komisję Europejską raporcie konwergencji. Dokument ten, sporządzony na wniosek władz w Sofii, stanowi szczegółową analizę spełnienia przez Bułgarię tzw. kryteriów konwergencji – czterech wskaźników ekonomicznych i jednego prawnego, które muszą zostać spełnione, aby kraj mógł przyjąć euro.

W raporcie podkreślono, że Bułgaria spełnia wszystkie wymagania nominalne. Inflacja mierzona wskaźnikiem HICP wyniosła w kwietniu 2025 roku 2,7% – o 0,1 punktu procentowego poniżej wartości referencyjnej (2,8%).

W zakresie finansów publicznych deficyt budżetowy za 2024 rok wyniósł dokładnie 3,0% PKB, a dług publiczny kształtował się na poziomie 24,1% PKB, znacząco poniżej dopuszczalnej granicy 60%. To kontynuacja długoterminowego trendu – wskaźnik zadłużenia od dwóch dekad utrzymuje się na bezpiecznym poziomie.

Czytaj także: Szybciej niż w Polsce ceny mieszkań rosną tylko w Turcji i w Bułgarii

Kurs waluty narodowej stabilny od dwóch lat

Bułgarski lew od 2020 roku uczestniczy w mechanizmie kursowym ERM II oraz unii bankowej, co stanowiło ważny etap przygotowawczy. W dwuletnim okresie referencyjnym (maj 2023 – maj 2025) kurs lewa pozostawał całkowicie stabilny względem euro, bez żadnych odchyleń od kursu centralnego ustalonego na 1,95583 lewa za euro. Także długoterminowa stopa procentowa spełnia wymogi – średnio 3,9% przy wartości referencyjnej 5,1%.

Na korzyść Bułgarii przemawia także dostosowanie krajowego ustawodawstwa do prawa unijnego, w tym zgodność z Traktatami i statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Komisja Europejska wskazuje jednak na konieczność kontynuowania działań w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, by zapewnić trwałą konwergencję gospodarczą.

W świetle pozytywnej oceny Komisji, 1 stycznia 2026 r. Bułgaria dołączy do grona państw strefy euro. Komisja Europejska przedstawiła już odpowiednie wnioski legislacyjne dotyczące decyzji Rady UE oraz rozporządzenia w sprawie wprowadzenia euro w Bułgarii.

Teraz nastąpi etap formalnych konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym oraz Parlamentem Europejskim, a ostateczną decyzję podejmie Rada UE po dyskusjach w ramach Eurogrupy i Rady Europejskiej.

Polska ma o czym myśleć

Wejście Bułgarii do strefy euro oznacza, że wspólną walutą będzie posługiwać się już znacząca większość państw członkowskich Unii Europejskiej. Po 1 stycznia 2026 roku poza strefą euro pozostanie jedynie sześć krajów: Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Szwecja i Dania (ta ostatnia z derogacją).

Z geopolitycznego punktu widzenia oznacza to dalszą integrację regionu Europy Środkowo-Wschodniej z kluczowymi strukturami unijnymi. Dla Polski będzie to również moment do refleksji nad własną ścieżką konwergencji w kontekście przyszłych relacji ze strefą euro.

Dr Piotr Gałązka - prawnik, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej
Piotr Gałązka – doktor nauk prawnych, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej. Pełni funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: BANK.pl