BNP Paribas Bank Polska z rekordowym poziomem zysku netto w III kwartale, prezes: trudno będzie to powtórzyć

BNP Paribas Bank Polska z rekordowym poziomem zysku netto w III kwartale, prezes: trudno będzie to powtórzyć
Logo BNP Paribas (źródło: BNP Paribas)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto grupy BNP Paribas Bank Polska w III kwartale 2020 roku wzrósł do 231,5 mln zł z 114,8 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku był 24 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 186,4 mln zł.

Oczekiwania 5 biur maklerskich, co do zysku netto za III kwartał, wahały się od 179,5 mln zł do 207,3 mln zł.

Po trzech kwartałach zysk grupy BNP Paribas Bank Polska wyniósł 565,6 mln zł, czyli o 14,6 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Czytaj także: Magdalena Nowicka nowym wiceprezesem BNP Paribas BP, od 1 stycznia 2021 r. >>>

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w trzecim kwartale 2020 roku 94,7 mln zł. Rynek oczekiwał o 30 proc. wyższych odpisów na poziomie 135,9 mln zł. Wynik z tytułu rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi wyniosło w III kwartale 39,9 mln zł.

Wynik odsetkowy banku

Wynik odsetkowy banku w trzecim kwartale wyniósł 738,9 mln zł i okazał się zbliżony do oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 716 mln zł (w przedziale oczekiwań 702,6-724 mln zł).

Wynik z opłat i prowizji

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 251,2 mln zł i był 17 proc. powyżej szacunków rynku, który spodziewał się 213,8 mln zł (oczekiwania wahały się od 207,4 mln zł do 220 mln zł).

Koszty działania

Koszty działania wraz z amortyzacją wyniosły w trzecim kwartale 2020 roku 570,8 mln zł, czyli były zbliżone do oczekiwań (585,2 mln zł).

Pod koniec września 2020 roku bank był pozwanym w 489 (131 nowych spraw w III kwartale 2020 roku) toczących się postępowaniach sądowych dotyczących umów kredytu hipotecznego walutowego lub denominowanego do waluty CHF.

„Zysk BNP Paribas BP z III kw. trudny do powtórzenia w kolejnych kwartałach”

BNP Paribas Bank Polska ocenia, że zysk netto osiągnięty w III kwartale 2020 roku będzie trudny do powtórzenia w kolejnych kwartałach – poinformował prezes banku Przemek Gdański.

To rekordowy poziom zysku, jaki nasz bank osiągnął w swojej historii. Będzie to trudny wyniki do powtórzenia w kolejnych kwartałach

– powiedział Przemek Gdański.

BNP Paribas Bank Polska nie planuje kolejnych przejęć

BNP Paribas Bank Polska nie planuje kolejnych przejęć banków w Polsce – poinformował prezes banku Przemek Gdański.

„My nie planujemy, nie przewidujemy i nie rozważamy żadnych kolejnych przejęć banków w Polsce. Dalej uważamy, że skala, którą osiągnęliśmy po ostatniej akwizycji i po wzroście w kolejnych kwartałach daje nam doskonałą bazę do dalszego wzrostu, rozwoju organicznego” – powiedział Przemek Gdański.

Źródło: PAP BIZNES