BLIK wspiera edukację dotyczącą cyberbezpieczeństwa w sieci

BLIK wspiera edukację dotyczącą cyberbezpieczeństwa w sieci
Źródło: BLIK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Już po raz kolejny uczestnicy BLIKOMANII wsparli projekty edukacyjne realizowane przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Dzięki tym inicjatywom około 8 tysięcy dorosłych i prawie 119 tys. dzieci wzięło udział w lekcjach i webinarach dotyczących m.in. bezpieczeństwa w sieci. Docelowo do 2025 roku programy wspierane przez BLIKA mają dotrzeć do 225 tys. uczniów w polskich szkołach i 13 tys. nauczycieli, dyrektorów i rodziców, czytamy w informacji prasowej PSP i BLIKA.

Na każdym kroku dzieci oraz dorośli mają styczność z Internetem. Wszyscy w sieci spędzają dużo czasu, szczególnie młode pokolenia. Bycie online wiąże się jednak z wieloma niebezpieczeństwami, o których łatwo zapomnieć.

W związku z tym, BLIK po raz kolejny został partnerem programów Fundacji Uniwersytet Dzieci „Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci” i „Dziecko z Pasją”.

Dzięki działaniom realizowanym w ramach tych programów, dzieci wraz z nauczycielami realizują m.in. lekcje w oparciu o różnorodne scenariusze – poznają podstawowe mechanizmy odpowiedzialne za zachowania w Internecie, uczą się jak reagować, jeśli zostaną ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy, poznają różnicę pomiędzy hejtem – a konstruktywną krytyką, dowiadują się, jak dbać o swój wizerunek w Internecie i wiele innych.

BLIK współpracuje z Fundacją Uniwersytet Dzieci od wielu lat. Użytkownicy tegorocznej edycji  BLIKOMANII mogli wspomóc edukację dzieci z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podczas rejestracji do loterii, każdy przelew weryfikacyjny zasilał konto fundacji. Zgromadzona kwota została przekazana na rozwój programów edukacyjnych.

W roku szkolnym 2022/2023 w projektach wzięło udział prawie 8 tys. dzieci.

Czytaj także: Badanie EY: niemal połowa nastolatków ma własne konta bankowe, ale zaniedbuje cyberbezpieczeństwo

Cyberedukacja to już podstawa

– Internet to nieocenione narzędzie, którego wszyscy używamy. Jednak oprócz wielu pozytywów, ważne jest także zdawanie sobie sprawy, że to również pewne zagrożenia.

Każdy z nas spędza w sieci wiele czasu, co niestety jest wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dlatego ważne jest, by od najmłodszych lat edukować jak bezpiecznie poruszać się po świecie online.

Współpracujemy z Fundacją Uniwersytet Dzieci, aby właśnie poprzez projekty zwiększyć świadomość na temat cyberbezpieczeństwa. Chcemy pomóc młodym użytkownikom zrozumieć ryzyko i uczyć właściwych zachowań online, aby i oni mogli edukować w tym zakresie swoich najbliższych – mówi Krzysztof Ziewiec, dyrektor departamentu marketingu i PR w BLIKU.

Działania skierowane są zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Przykład odpowiedniego zachowania w Internecie płynie z góry, dlatego też projekty zorientowane są także na nauczycieli, którzy są edukowani w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: Jak skutecznie przekazywać najmłodszym Polakom wiedzę o finansach? Europejski sukces uczniów ze szkoły podstawowej w Głogowie

Współpraca Fundacji Uniwersytet Dzieci z BLIKIEM

W ciągu trzech lat Fundacja Uniwersytet Dzieci pomogła swoimi programami około 7,9 tys. Dyrektorom szkół, rodzicom i nauczycielom oraz prawie 119 tys. uczniom. Fundacja cały czas rozszerza swoją sieć oraz aktywnie działa w zakresie edukacji młodego pokolenia.

Dodatkowo, w ramach współpracy między Fundacją Uniwersytet Dzieci oraz Digital University udało się zrealizować program Be.Net, który pokazuje zmiany technologiczne we współczesnym świecie oraz wyzwania, jakie się z tym wiążą, między innymi te związane z bezpieczeństwem.

– Współpracując z BLIKIEM, Fundacja Uniwersytet Dzieci już po raz kolejny może rozwijać dziecięce pasje i talenty w tysiącach szkół w całej Polsce. Dzięki otrzymanemu wsparciu zarówno dzieci, jak i dorośli ponownie mają szansę na zdobywanie wiedzy w innowacyjny i angażujący sposób.

Dziękujemy BLIKOWI oraz jego użytkownikom za wsparcie programów, dzięki którym wspólnie zmieniamy polską edukację na lepsze – mówi Bogusława Łuka, prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.

BLIK aktywnie angażuje się w działania na rzecz edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa. Od lat wspiera programy i inicjatywy społeczne, których celem jest kształtowanie prawidłowych postaw w sieci oraz wzmocnienie ochrony użytkowników Internetu.

Spółka współpracuje z Policją, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi. Dodatkowo prowadzi także własne cykle poradników na temat bezpieczeństwa w sieci, które zamieszczane są w kanałach społecznościowych i na stronie internetowej BLIK.

Czytaj także: Badanie EY: Polacy obawiają się kradzieży danych, ale chętnie je udostępniają, jeśli generuje to korzyści

Źródło: Polski Standard Płatności / PSP, BLIK