Biometria w bankach: RFID nasz Wielki Brat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.09.foto.81.a.150xSensacyjną informację podały niemieckie media: w banknotach euro i dolarowych drukowanych po 2005 r. zainstalowano szpiegowskie mikrochipy RFID. Oczywiście - bez wiedzy obecnych ich posiadaczy.

Powołując się na te doniesienia, portal Hotnews.pl poinformował, że mikrochipy RFID (skrót od radio frequency identification) dostarcza grupa Hitachi. Dzięki zastosowaniu najnowszej generacji technologii półprzewodnikowych mikrochip idealnie kamufluje się z papierowym banknotem, zapewniając układ pamięci, który może unikalnie identyfikować, śledzić i uwierzytelniać obiekty o dowolnej wielkości. Posiada 128 bitów pamięci ROM, umożliwiającej przechowywanie 1038 unikalnych numerów identyfikacyjnych (ID) i pracuje na częstotliwości 2,45 Ghz. Rozszerzeniem mikrochipa jest antenka, która umożliwia dwukierunkową komunikację.

Mikroukłady nie wymagają zasilania, dzięki czemu posiadają bardzo długą żywotność. Zaletą ich stosowania jest doskonałe zabezpieczenie przed fałszerstwem, a także możliwość pełnej, choć nieoficjalnej, kontroli znajdujących się obrocie banknotów.

Biometria identyfikuje tożsamość

Biometria to identyfikacja tożsamości na podstawie niepowtarzalnych cech ciała, takich jak linie papilarne, rysy twarzy czy wzór siatkówki oka. Ma być skutecznym zabezpieczeniem przed podrabianiem dokumentów. Technologia RFID coraz częściej wykorzystywana jest do oznaczania różnych produktów, zastępując tradycyjne już dziś oznaczenia kodami paskowymi. Tagi RFID stosowane są również w szpitalach, w bibliotekach i w wypożyczalniach samochodów. Testowane są paszporty z tagami RFID, które pozwalają na odczytywanie zawartych tam danych na odległość.

W Chinach, które wprowadziły standard RFID na skutek starań największej na świecie firmy handlowej Wal-Mart, rozważane jest zastosowanie go w bankach krwi do śledzenia lokalizacji dowolnej partii krwi. Inne wykorzystanie technologii RFID, ale też w służbie zdrowia, testowane jest teraz w szpitalu Singapore General Hospital na oddziale ortopedycznym. Pacjent otrzymuje na czas pobytu w szpitalu opaskę, która pozwala śledzić jego miejsce pobytu, zaś wbudowany termosensor mierzy temperaturę bez przeszkadzania pacjentowi. Pielęgniarki i lekarze mają stały dostęp do informacji o pacjentach na urządzeniach przenośnych. Ponadto istnieje możliwość zintegrowania systemu z monitoringiem pracy serca oraz ciśnienia krwi.

Urządzenia pracujące na częstotliwościach fal radiowych umożliwiają funkcjonowanie na skalę masową telefonii komórkowej lub mobilnej; kable z włóknami optycznymi zapewniają działanie stacjonarnych, cyfrowych połączeń internetowych o dużej szybkości. Dzięki połączeniu tych dwóch technologii istnieją bezprzewodowe systemy informatyczne. Telefonia komórkowa umożliwia nie tylko wykonywanie połączeń głosowych, ale również przesyłanie wiadomości tekstowych i obrazów, jak również korzystanie z usług opartych na lokalizacji. Funkcjonowanie technologii RFID (identyfikacja częstotliwości radiowych) może zaś służyć do śledzenia towarów, usług i – potencjalnie – ludzi.

Mikrochip pod skórą

Od kilku lat jest to bardzo kontrowersyjny temat na całym świecie. Jak wykorzystać zdobycze nowoczesnej techniki i jednocześnie chronić prywatność konsumentów.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI