BIK Indeks: w lutym kwota kredytów mieszkaniowych wyższa o 27,7%

BIK Indeks: w lutym kwota kredytów mieszkaniowych wyższa o 27,7%
Fot. Stock.Adobe.com/Przemo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wartość BIK Indeksu − Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Drugi w tym roku − lutowy odczyt Indeksu wyniósł +27,7%, co oznacza, że w lutym 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 27,7% w porównaniu z lutym 2019 r.

#WaldemarRogowski: Nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, z uwagi na ujemne realne stopy oprocentowania depozytów stają się aktywem inwestycyjnym #KredytyMieszkaniowe #KredytyHipoteczne #InwestycjeMieszkaniowe #StopyProcentowe @grupabik

W lutym 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 42,88 tys. klientów, w porównaniu do 34,06 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o 16,4%. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego br. wyniosła 292,07 tys. zł. tj. o 9,6% więcej niż w lutym 2019 r.

− Lutowa wartość indeksu jest o 3,2 p.p. wyższa od wartości ze stycznia 2020 r. (24,5%). Na obecną wartość indeksu na poziomie +27,7%, wpływa zarówno wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt jak i wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu, przy czym większy wpływ ma wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt − mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIK.

Czytaj także: Gdzie w Polsce najbardziej rosły ceny nieruchomości mieszkaniowych w 2019 roku?

Popyt na kredyty rośnie od 6 miesięcy

W lutym mamy już szósty z rzędu miesięczny wzrost wartości Indeksu (od sierpnia 2019 roku). Utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym.

– Trend ten szczególnie mocno dostrzegalny jest w dużych aglomeracjach i wynika z panującej tu wciąż dobrej koniunktury na rynku pracy, z napływu nowych mieszkańców do tychże aglomeracji, a także utrzymujących się niskich stóp procentowych.

Nieruchomości, szczególnie w dużych aglomeracjach, z uwagi na ujemne realne stopy oprocentowania depozytów stają się aktywem inwestycyjnym. Zakupy tych nieruchomości również są lewarowane choć częściej finansowane są kapitałem własnym inwestora – dodaje prof. Rogowski.

BIK INDEKS LUTY 2020

Czytaj także: Bank Pekao wprowadza do oferty kredyt hipoteczny w złotych ze stałą stopą procentową

Pomyśl, zanim zaciągniesz kredyt

Biuro Informacji Kredytowej w trosce o bezpieczeństwo finansowe kredytobiorców w Polsce apeluje o to aby każde zobowiązania, a w szczególności wysokokwotowe kredyty mieszkaniowe, zaciąganie na wiele lat traktować bardzo świadomie.

Czytaj także: Banki wymagają polisy na życie przy kredycie hipotecznym. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

− Przy ewentualnej podwyżce stóp procentowych, której nie można wykluczyć w najbliższych latach, rata kredytu może znacząco wzrosnąć, na co powinien zwrócić uwagę każdy potencjalny kredytobiorca kredytu mieszkaniowego, kalkulując na jaki kredyt go staćzauważa Piotr Wojewnik Dyrektor ds. Rozwoju Scoringu w BIK.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na: www.bik.pl/newsletter-kredytowy

Metodyka indeksu: Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej / BIK