BIG InfoMonitor: ok. 30 mln zł zaległości dystrybutorów RTV/AGD na koniec października ‘23

BIG InfoMonitor: ok. 30 mln zł zaległości dystrybutorów RTV/AGD na koniec października ‘23
Fot. stock.adobe.com / Maksym Yemelyanov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przeterminowane zadłużenie podmiotów prowadzących detaliczną sprzedaż elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKD 4754Z) zbliżyło się do 30 mln zł na koniec października br. i było o 3,2 mln zł wyższe niż przed rokiem, wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK. Problem z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców i instytucji finansowych mają 202 aktywne, zawieszone i zamknięte firmy.

Obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT jest – zgodnie z oświadczeniem Neonetu – jednym z powodów, dla których spółka zawnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego, którego celem jest restrukturyzacja, przypomniano.

Czytaj także: Black Friday i Cyber Monday: Polacy planują zakupy odważniej niż przed rokiem

RTV/AGD: spadki sprzedaży o 10,9% r/r

„Październikowe dane z handlu sugerują, że obserwowana od roku poprawa nastrojów polskich konsumentów wreszcie zaczyna się przekładać na decyzje podejmowane w sklepach.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,8% (wobec wzrostu o 0,7% w październiku 2022 r.). W porównaniu z wrześniem 2023 r. wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 3,2%.

Poza tym od kilku miesięcy roczna dynamika przeciętnej płacy w sektorze przedsiębiorstw przewyższa roczną dynamikę inflacji – wynagrodzenia rosną więc już również w ujęciu realnym.

Niestety w sekcji meble, RTV, AGD nadal mamy spadki sprzedaży o 10,9% r/r.

Musimy więc jeszcze trochę poczekać, zanim Polacy zaczną na nowo kupować sprzęt RTV/AGD, wpływając tym samym na poprawę sytuacji w branży” – powiedział główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: BIG InfoMonitor: zakupy w sieci mniej popularne niż przed rokiem, zaległości e-handlu przekroczyły 400 mln zł

Źródło: ISBnews