Białorusini coraz częściej ustawiają się w kolejce po pracę w Polsce

Białorusini coraz częściej ustawiają się w kolejce po pracę w Polsce
Fot. stock.adobe.com/alexlmx
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zatrudnienie obywateli Białorusi w polskich firmach wzrosło do 8,3% w II poł. 2018 r. z 2,6% w I poł. br. wynika z analizy Personnel Service. Według firmy, udział Białorusinów w polskim rynku pracy może rosnąć. Co dziesiąta firma z branży produkcyjnej chce w najbliższym czasie poszukiwać do pracy obywateli Białorusi.

Co dziesiąta firma z branży produkcyjnej chce w najbliższym czasie poszukiwać do pracy obywateli Białorusi #praca #RynekPracy #Białoruś

„Białorusini coraz częściej ustawiają się w kolejce po pracę w Polsce, bo podobnie jak Ukraińcy, mogą przyjeżdżać do Polski w ramach uproszczonej procedury zatrudniania. I jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej coraz chętniej są rekrutowani. W pierwszym półroczu tego roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Białorusinom może nie była tak imponująca jak w przypadku Ukraińców – niemal 33 tys., ale istotnie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Spodziewamy się, że wzrostowy trend się utrzyma, choć w perspektywie najbliższych kilku lat nie ma raczej możliwości, żeby obywatele jakiekolwiek innego kraju niż Ukraina zaczęli dominować na polskim rynku pracy” – powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Z badania wynika również, że Białorusini są pierwszym po Ukraińcach wyborem, jeśli chodzi o pracowników spoza Unii Europejskiej. Za nimi są Gruzini, których zatrudnia 2,7% firm, potem Mołdawianie (1,1%) i Ormianie (0,9%).

Białorusinów zaczęły zatrudniać także małe firmy

„Biorąc pod uwagę wielkość podmiotów zatrudniających Białorusinów, najwięcej małych firm zadeklarowało, że zatrudnia obywateli Białorusi – 9%. W firmach średnich i dużych na taki krok zdecydowało się po 7% ankietowanych. Co więcej, również w przypadku małych firm najbardziej wzrosła liczba tych, które zaczęły zatrudniać Białorusinów – w I półroczu 2018 r. byli oni w zespołach tylko 2% takich przedsiębiorstw. Obywatele Białorusi zajmują wolne miejsca pracy przede wszystkim w handlu i produkcji, są już odpowiednio w 12% i 11% firm z tych branż” – czytamy dalej.

Badanie „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018” zostało przeprowadzone w lipcu 2018 roku na próbie 300 pracodawców, po 100 wywiadów dla firm małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników).

Źródło: ISBnews